Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Prof. H. Wnorowski: Nasza waluta od jakiegoś czasu cały czas się umacnia. Aprecjacja kursu polskiego złotego jest wymiernym wskaźnikiem poprawiania się wiarygodności finansowej naszego kraju

Treść

W ostatnich latach zmieniła się struktura naszych rezerw. Bardzo poprawiliśmy swoją pozycję i znaczenie złota. Kluczem, jeśli chodzi o aktywa rezerwowe, jest wiarygodność finansowa kraju. To, w jaki sposób Narodowy Bank Polski rozporządził swoimi aktywami, to że zwiększył w strukturze aktywów rezerwowych wielkość złota, jest to niewątpliwie podniesienie wiarygodności finansowej kraju. Jest ona ważna, ponieważ w kolejnym kroku jest koszt finansowania potrzeb pożyczkowych na światowych rynkach. To jest szczególnie ważne dla każdego kraju, który ma własną walutę i płynny kurs walutowy (…). Nasza waluta od jakiegoś czasu cały czas się umacnia. Aprecjacja kursu polskiego złotego jest wymiernym wskaźnikiem poprawiania się wiarygodności finansowej naszego kraju – zauważył prof. Henryk Wnorowski, ekonomista z Uniwersytetu Białostockiego, członek Rady Polityki Pieniężnej, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Narodowy Bank Polski zakupił w tym roku pięć ton złota.

W efekcie zasób złota Polski wynosi 363 tony. Dzięki temu zajmujemy 15. miejsce na świecie co do wielkości aktywów narodowych. Dzięki temu zwiększa się pozycja i znaczenie polskiego złotego na świecie.

W ostatnich latach zmieniła się struktura naszych rezerw. Bardzo poprawiliśmy swoją pozycję i znaczenie złota. Kluczem, jeśli chodzi o aktywa rezerwowe, jest wiarygodność finansowa kraju. To, w jaki sposób Narodowy Bank Polski rozporządził swoimi aktywami, to że zwiększył w strukturze aktywów rezerwowych wielkość złota, jest to niewątpliwie podniesienie wiarygodności finansowej kraju. Jest ona ważna, ponieważ w kolejnym kroku jest koszt finansowania potrzeb pożyczkowych na światowych rynkach. To jest szczególnie ważne dla każdego kraju, który ma własną walutę i płynny kurs walutowy. Z całą pewnością postrzeganie wiarygodności Polski się poprawiło. Nasza waluta od jakiegoś czasu cały czas się umacnia. Aprecjacja kursu polskiego złotego jest wymiernym wskaźnikiem poprawiania się wiarygodności finansowej naszego kraju – wskazał prof. Henryk Wnorowski.

Obecnie rezerwy złota w Polsce wynoszą 13 procent. Narodowy Bank Polski w dalszej perspektywie chce osiągnąć 20 procent. Wzrost rezerw złota wiąże się przede wszystkim z pozycją na arenie międzynarodowej.

To, co jest w strategii Narodowego Banku Polskiego na najbliższy czas, to dalsze zakupy złota. Jest to czas, kiedy jest ono drogie, w związku z tym tutaj decyzje nie są o konkretnych zakupach. Decyzje nie mogą być nerwowe, bo trzeba obserwować rynek i wykorzystywać najlepsze okazje. Symboliczny udział w strukturze 20 procent pewnie zbliży nas do 10. czy 12. pozycji wśród krajów, które posiadają największe zasoby złota – oznajmił ekonomista z Uniwersytetu Białostockiego.

Europejski Bank Centralny obniżył główne stopy procentowe o 25 punktów bazowych, jednocześnie podniósł prognozy inflacyjne na lata 2024-2025. Decyzje miały miejsce po zakończeniu posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej, która utrzymała stopy procentowe bez zmian.

Prof. Henryk Wnorowski wskazał, że podczas następnego posiedzenia obniżka ta będzie brana pod uwagę, jednak ekonomiści wyczekują także projekcji lipcowej, która przyniesie świeży pogląd na aktualną sytuację w kraju.

Z całą pewnością to, co robią inne banki centralne, a zwłaszcza te największe, czyli Europejski Bank Centralny oraz System Rezerwy Federalnej, to jest istotny parametr wpływający na decyzję Rady Polityki Pieniężnej. Decyzja Europejskiego Banku Centralnego miała miejsce następnego dnia po zakończeniu naszego posiedzenia. Jak wiadomo, utrzymaliśmy stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Generalnie to już zostało odnotowane i będzie brane pod uwagę w trakcie naszego lipcowego posiedzenia. Będzie ono w jakimś stopniu szczególne, dlatego że jest to jeden z trzech miesięcy, kiedy jako członkowie Rady Polityki Pieniężnej otrzymujemy tzw. projekcje. To jest projekcja lipcowa, na którą wyczekujemy, będzie tam nowa dawka najaktualniejszych informacji, mierników, wskaźników, jeżeli chodzi o politykę pieniężną oraz aktywność gospodarczą – akcentował członek Rady Polityki Pieniężnej.

Całą rozmowę z prof. Henrykiem Wnorowskim można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

źródło: radiomaryja.pl, 10 czerwca 2024

Autor: dj