Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Producenci mleka dostali pieniądze

Treść

Agencja Rynku Rolnego zakończyła już wypłacanie dotacji producentom mleka w ramach specjalnego unijnego programu. Pieniądze trafiły do blisko 92 tys. rolników.
ARR poinformowała, że ostatnie przelewy wysłano przed końcem czerwca, więc praktycznie wszyscy zainteresowani mają już pieniądze na swoich kontach. Wysokość dotacji wyniosła 0,015 zł do każdego kilograma mleka, jakie rolnik sprzedał do zakładu przetwórczego w roku kwotowym 2008/2009. Jak wynika z informacji przedstawionej przez ARR, do jej oddziałów terenowych wpłynęło ogółem prawie 93,5 tys. wniosków o udzielenie wsparcia. Po analizie dokumentów okazało się, że dyrektorzy oddziałów wydali prawie 92 tys. pozytywnych decyzji w sprawie wypłacenia dotacji, a 1,4 tys. decyzji było odmownych, ponieważ rolnicy nie spełniali kryteriów zapisanych w programie. Ponadto 300 wniosków zostało pozostawionych bez rozpoznania w związku z brakami formalnymi, jakie w nich stwierdzono, których rolnicy nie uzupełnili.
Ogółem wartość wypłaconych dotacji sięgnęła niemal 93 mln zł (czyli średnio na jedno gospodarstwo przypadła kwota ponad 1 tys. zł), co stanowi niemal 100 proc. funduszy przyznanych Polsce przez KE (było to 20 mln euro). Ten jeden procent to rezerwa na wypadek uwzględnienia odwołań od decyzji dotyczących udzielonych dotacji.
Warto dodać, że wypłacana teraz producentom mleka pomoc pochodzi ze specjalnego funduszu, jaki rok temu uruchomiła Bruksela na rzecz unijnych rolników. Ogółem dla wszystkich krajów członkowskich przewidziano 300 mln euro i pieniądze dzielono proporcjonalnie do wielkości krajowej kwoty mlecznej. Polska była więc wśród państw, które dostały najwyższe wsparcie, ale zdaniem ekspertów i samych rolników, nie można traktować kwoty tysiąca złotych jako znaczącej pomocy. Również zachodni farmerzy narzekają na zbyt niski poziom wsparcia ze strony Brukseli dla producentów mleka. W Polsce zresztą wiele tygodni trwały spory na temat podziału puli 20 mln euro. Najpierw pojawiły się pomysły, aby pomoc trafiła głównie do młodych rolników (poniżej 40. roku życia), ale ostatecznie z tego zastrzeżenia zrezygnowano. Ustalono natomiast, że dotację otrzymają ci rolnicy, którzy rocznie produkują co najmniej 20 tys. kg mleka. I prawie wszyscy uprawnieni o taką dotację wystąpili.
Sytuacja na rynku mleka jest jednak wciąż trudna i dlatego organizacje rolnicze i niektóre rządy domagają się od Brukseli uruchomienia dodatkowych finansowych instrumentów wsparcia producentów. Komisja Europejska odpowiada jednak, że nie ma na to pieniędzy. W tym kontekście raz po raz pojawia się także postulat odejścia od likwidacji kwot mlecznych, co ma nastąpić po zakończeniu roku kwotowego 2013/2014.
Nasz Dziennik 2010-07-21

Autor: jc