Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Proces stalinowskich śledczych

Treść

Przed Wojskowym Sądem Garnizonowym w Warszawie rozpoczyna się proces czterech śledczych z czasów stalinowskich, oskarżonych o znęcanie się nad wysokimi oficerami wojska, posądzonymi w latach 40 i 50 o udział w rzekomym "spisku w wojsku".
Oskarżonymi są trzej oficerowie dawnego Głównego Zarządu Informacji Wojskowej, ówczesnego kontrywiadu wojskowego: Marian P., Kazimierz T. i Zbigniew K. oraz były oficer UB Czesław Ś. Grozi im kara do 5 lat więzienia.
Pion śledczy IPN zarzuca im zbrodnie przeciw ludzkości. Fizycznie i psychicznie znęcali się oni nad aresztowanymi generałami: Stefanem Mossorem, Stanisławem Tatarem, Józefem Kuropieską oraz pułkownikiem Marianem Utnikiem.
IPN prowadzi nadal kolejne śledztwa w sprawie "spisku w wojsku". Zdaniem specjalistow z Instytutu, pokrzywdzonych zostało wówczas około 200 oficerów wojska polskiego.
Informacja Wojskowa działała do 1957 roku. Wraz z Ministerstwem Bezpieczeństwa Publicznego była ona odpowiedzialna za masowe represje wśród żołnierzy Wojska Polskiego.
W 1994 Sejm RP potępił zbrodniczą działalność UB i Informacji Wojskowej, jako instytucji odpowiedzialnej za cierpienie i śmierć tysięcy obywateli polskich.
IAR

"Polskie Radio" 2006-08-18

Autor: wa