Proces beatyfikacyjny ks. Granata
Treść
W Sandomierzu rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożego ks. Wincentego Granata. Kapłan jest nieraz dla ludzi jedyną Ewangelią, którą przeczytali w swoim życiu. Przez swą pracę naukową ksiądz Wincenty Granat był dowodem na to, że Kościół jest dla każdego otwarty i przyjazny, kocha wszystkich bez wyjątku i mocą otrzymaną od Chrystusa uchyla człowiekowi nieba w sensie dosłownym i przenośnym - mówił w przemówieniu podczas uroczystości ks. bp Krzysztof Nitkiewicz, ordynariusz diecezji sandomierskiej.
W ramach uroczystości otwarcia procesu beatyfikacyjnego ks. Wincentego Granata w minioną sobotę w Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu odbyło się sympozjum "Humanitas Sługi Bożego ks. Wincentego Granata". We wprowadzeniu ordynariusz sandomierski wskazał na postać Sługi Bożego jako tego, który nie tylko pisał i mówił o Kościele, ale go kochał i mu służył. - W tamtych trudnych czasach, kiedy podobnie jak dzisiaj ludzie z kręgów polityki i posłuszne im media przedstawiali Kościół jedynie w sposób negatywny, kiedy starano się zniechęcić do niego ludzi, kiedy usiłowano podzielić wiernych i duchownych, Sługa Boży ukazywał prawdziwe oblicze Kościoła - mówił ks. bp Krzysztof Nitkiewicz. Podkreślił, że ks. prof. Granat umacniał Kościół przez rozwijanie relacji między świeckimi i duchowieństwem.
Sympozjum prowadził ks. Zdzisław Janiec, postulator procesu beatyfikacyjnego, wygłoszono tematyczne referaty. Głos zabrali m.in.: ks. prof. dr hab. Stanisław Kowalczyk ("Idea wolności w personalizmie ks. prof. W. Granata"), ks. prof. dr hab. Walerian Słomka ("Sługa Boży ks. W. Granat - świętość nadzwyczajna w zwyczajności"), s. Halina Szumił ("Sługa Boży ks. W. Granat w świetle dokumentów operacyjnych Służby Bezpieczeństwa PRL"). Na zakończenie w kościele seminaryjnym odprawiono Mszę św., której przewodniczył ks. bp Henryk Tomasik, ordynariusz radomski, homilię zaś wygłosił ks. Krzysztof Guzowski. - Świętość ks. Wincentego Granata przejawiała się w wierności Bogu w powszednim życiu i posłudze. Była to świętość codzienna i tu tkwi jej niezwykłość - mówił kaznodzieja. Po wspólnej modlitwie poświęcono "Oratorium Sługi Bożego ks. Wincentego Granata" w gmachu seminarium.
Sługa Boży ks. Wincenty Granat był jednym z najwybitniejszych polskich dogmatyków, autorem ponad 330 publikacji, duszpasterzem, rektorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Zmarł w opinii świętości w 1979 roku.
ks. Tomasz Lis, Sandomierz
Nasz Dziennik Poniedziałek, 12 grudnia 2011, Nr 288 (4219)
Autor: au