Przejdź do treści
Przejdź do stopki

PRL w walce z Kościołem

Treść

Dokumenty dotyczące osób duchownych wytworzone przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa w czasach PRL zawsze trzeba weryfikować - przyznał dr hab. Janusz Kurtyka podczas wykładu wygłoszonego w sobotę w kościele seminaryjnym przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej, podtrzymując tezę, według której dokumenty SB nie były fałszowane, zaznaczył, że nie oznacza to, iż wszystkie zawarte w nich informacje są prawdziwe. Janusz Kurtyka był gościem sympozjum "Polska Ludowa w walce z 'opium dla ludu'. Prześladowanie Kościoła katolickiego w latach 1945-1989". Sympozjum, zorganizowane przez Wyższe Metropolitalne Seminarium Duchowne i Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie, poprzedziła Msza św., której przewodniczył ks. abp Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Otwarcia spotkania dokonał ks. prof. dr hab. Krzysztof Pawlina, rektor WMSD.
"Archiwalia przechowywane w IPN jako źródła do historii Kościoła" - to tytuł pierwszego wykładu, który podczas spotkania wygłosił dr hab. Janusz Kurtyka. O posłudze kapłana w Polsce Ludowej mówił w kolejnym wykładzie ks. dr Andrzej Gałka, rektor warszawskiego kościoła pw. św. Marcina i wykładowca WMSD. Z kolei ks. dr Marek Solarczyk, wicerektor Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej, przypomniał, w jaki sposób Kościół radził sobie z inicjatywami aparatu bezpieczeństwa ograniczającymi budownictwo sakralne.
W kolejnych wykładach dr Andrzej Dziurok z IPN przedstawił mechanizmy walki aparatu bezpieczeństwa z Kościołem w Polsce Ludowej, zaś tytuł referatu dr. hab. Jan Żaryna z IPN brzmiał: "Partia wobec Kościoła".
SK
"Nasz Dziennik" 2007-12-17

Autor: wa