Prezydent w Chinach
Treść
Nierównowaga w eksporcie i imporcie pomiędzy Polską a Chinami kształtuje się w proporcjach 1 do 10. Czy wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Chinach zdoła to zmienić na naszą korzyść?
Prezydent Polski zachęcał wczoraj w Szanghaju chińskich biznesmenów do inwestowania w naszym kraju. - Polska powinna być postrzegana jako brama do 500-milionowego rynku ogólnoeuropejskiego - mówił Komorowski podczas Forum Inwestycyjnego. Celem czterodniowej wizyty głowy państwa jest wzmocnienie dwustronnych stosunków politycznych i gospodarczych.
Prezydent wraz z wiceministrem finansów Dominikiem Radziwiłłem ma zachęcać Chińczyków do zakupu polskich obligacji oraz do wzięcia udziału w polskim programie prywatyzacji. W realizacji tych założeń pomaga Komorowskiemu podróżująca z nim delegacja złożona z około stu przedstawicieli firm z wielu sektorów: energetycznego, maszynowego, finansowego, zielonych technologii, transportowego, budowlanego i farmaceutycznego, takich jak KGHM Polska Miedź, Orlen, Enea, PLL LOT, Huta Stalowa Wola, Kopex, Petrolinvest, Polfa Łódź, Bakoma i Bioton.
Wczoraj w Szanghaju zawarto umowę o współpracy w zakresie projektu Poland China Business Link pomiędzy Akademickimi Inkubatorami Przedsiębiorczości a Shanghai Co-Way International Technology Transfer Center. W kolejnych dniach wizyty prezydent Komorowski spotka się z najwyższymi przedstawicielami chińskich władz, w tym z prezydentem Hu Jintao i premierem Wen Jiabao. Weźmie też udział w forum rektorów uczelni wyższych i forum gospodarczym. W tym czasie, jak zauważa PAP, podpisane mają zostać także: memorandum w sprawie sprzedaży Huty Stalowa Wola, dokumenty w sprawie kontaktów handlowych KGHM z partnerami chińskimi oraz pakiet dotyczący współpracy Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych z inwestorami z Chin. Prezydent zamierza też poruszyć kwestię wznowienia bezpośredniego połączenia lotniczego między Warszawą a Pekinem.
Marta Ziarnik
Nasz Dziennik Wtorek, 20 grudnia 2011, Nr 295 (4226)
Autor: au