Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Prezydent USA wyraził zgodę na przerzucenie na terytorium Ukrainy systemu Patriot, który do tej pory był rozmieszczony w Polsce

Treść

„New York Times” donosi, że w ubiegłym tygodniu prezydent USA, Joe Biden, wyraził zgodę, by przerzucić na terytorium Ukrainy system Patriot, który do tej pory był rozmieszczony w Polsce. Wołodymyr Zełenski wygłosił we wtorek przemówienie w Bundestagu.

W nocy w Kijowie, ale również w innych miejscach Ukrainy, ogłoszony został alarm przeciwlotniczy. Rosja znów rozpoczęła natarcie.

Wojska rosyjskie wypuściły w stronę Ukrainy 30 środków uderzeniowych: cztery rakiety manewrujące Ch-101 i Ch-55 z samolotów Tu-95MS lotnictwa strategicznego, jedną rakietę balistyczną Iskander odpaloną z Krymu oraz jedną rakietę aerobalistyczną Ch-47M2 Kindżał, która nadleciała z obwodu tambowskiego w Rosji” – zaznaczył dowódca ukraińskich Sił Powietrznych, gen. Mykoła Ołeszczuk.

Wojska Władimira Putina użyły również dronów irańskiej produkcji. W stolicy po raz pierwszy od dłuższego czasu słychać było eksplozje. Były one wynikiem działań obrony powietrznej. Polskie Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych informowało, że poderwane zostały polskie i sojusznicze myśliwce.

„Wszystkie niezbędne procedury zapewniające bezpieczeństwo polskiej przestrzeni powietrznej są uruchomione, a Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych na bieżąco monitoruje sytuację” – przekazało Dowództwo Operacyjne.

Obecnie uruchomione siły powróciły do standardowej działalności operacyjnej. W przyszłym tygodniu w Szwajcarii odbędzie się pokojowy szczyt, który ma utorować drogę do pokoju na Ukrainie. Wezmą w nim udział przedstawiciele blisko stu państw i organizacji. To już jest sukces – wskazał prezydent Wołodymyr Zełenski, który we wtorek wygłosił przemówienie w niemieckim Bundestagu.

– Czy ty i ja mamy inny cel niż pokój? Nie. Czy mamy jakieś inne kontynentalne marzenie poza pokojową Europą? Nie. Czy mamy jakiś inny obowiązek poza ochroną naszych narodów, naszej Europy i porządku międzynarodowego opartego na zasadach? Nie – mówił Wołodymyr Zełenski.

Od czasu rosyjskiej inwazji sojusznicy przekazują Ukrainie co roku wsparcie wojskowe o wartości około czterdziestu miliardów euro – wskazał sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg.

– Musimy utrzymać ten poziom wsparcia tak długo, jak to konieczne, aby co roku zapewnić nowe fundusze. Wiarygodne i długoterminowe wsparcie wysyła jasny sygnał prezydentowi Putinowi, że nie może nas przeczekać – zaznaczył sekretarz generalny NATO.

Tymczasem amerykański dziennik „New York Times”, powołując się na urzędników amerykańskiej administracji, poinformował, że w ubiegłym tygodniu prezydent Joe Biden wyraził zgodę, by przerzucić na terytorium Ukrainy system Patriot, który został rozmieszczony w Polsce do ochrony amerykańskich żołnierzy stacjonujących w naszym kraju. Komentarza w tej sprawie odmówił rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego, John Kirby.

TV Trwam News

źródło: radiomaryja.pl, 12 czerwca 2024

Autor: dj