Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Prezydent TW Alek

Treść

TW Alek to Aleksander Kwaśniewski. To, o czym mówiło się od kilkunastu lat, potwierdziły archiwa IPN. Zobacz, co historyk Piotr Gontarczyk znalazł w dokumentach SB na ten temat.

Historyk napisał w swoim obszernym artykule, że Kwaśniewski był zarejestrowany przez SB w latach 1983-1989. Zarejestrowano go w czerwcu 1983 r. i wykreślono z ewidencji we wrześniu 1989 r. Do szczegółów publikacji dotarło radio RMF FM, ale już wkrótce będziemy ją mogli przeczytać wszyscy – ukaże się w periodyku „Aparat represji w Polsce Ludowej w latach 1944-1989”.

Gontarczyk zaznaczył, że teczki mogące jednoznacznie dowodzić tej współpracy zostały zniszczone, w związku z czym trudno mówić o kolejnej publikacji na ten temat. Kilkudziesięciostronicowy tekst oparty jest głównie na tzw. dziennikach koordynacyjnych, w których Aleksandrowi Kwaśniewskiemu przypisano numer rejestrowy. Były prezydent wielokrotnie zaprzeczał swojej agenturalnej przeszłości, powołując się na orzeczenie Sądu Lustracyjnego.

Jak naprawdę wyglądał przebieg procesu przed sądem lustracyjnym? Podczas rozprawy materiały nadesłane z Urzędu Ochrony Państwa nie pozostawiały wątpliwości – 23 czerwca 1982 roku Kwaśniewski został zarejestrowany przez SB. W 1983 roku zmieniono mu kategorię na tajny współpracownik i nadano pseudonim Alek. Wyrejestrowano go 7 września 1989 roku, a więc trzy dni przed powołaniem rządu Tadeusza Mazowieckiego.

Nawet sąd lustracyjny, który prowadził sprawę Kwaśniewskiego, przyznał, że jego rejestracja była faktem. Sąd nie dysponował jednak teczką personalną “Alka”, chociaż z analizy z połowy lat 80. dotyczącej redakcji “Życia Warszawy” wynikało, że “Alek” był w niej tzw. źródłem piszącym. Aleksander Kwaśniewski zapewniał, że nigdy nie przekroczył progu tej redakcji. Sprawa była tak niejednoznaczna, że rzecznik interesu publicznego Bogusław Nizieński chciał, aby ją umorzono.

Według Piotra Gontarczyka, teczki "Alka" zostały zniszczone, więc jest mało prawdopodobne, by pojawiły się kolejne dokumenty w tej sprawie. Jego zdaniem wokół współpracy Kwaśniewskiego z SB pozostanie wiele fundamentalnych znaków zapytania, nieprzekreślających jednak stwierdzenia, że były prezydent został zarejestrowany i nie była to rejestracja fikcyjna.

MiWi, EH
Fronda 2009-12-01

Autor: wa

Tagi: kwasniewski tw alek ipn