Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o policji

Treść

Prezydent Lech Kaczyński podpisał w poniedziałek nowelizację ustawy o policji. Wprowadza ona m.in. możliwość odbierania mieszkań służbowych policjantom skazanym za korupcję lub współpracę z gangami, a także rozszerza katalog przestępstw, w których możliwe jest stosowanie kontroli operacyjnej czy prowokacji.

Zgodnie z ustawą funkcjonariusze, którzy zostali prawomocnie skazani za korupcję lub współpracę z gangami lub gdy sąd odebrał im prawa obywatelskie, będą pozbawieni mieszkań służbowych. Nowelizacja przewiduje też zwolnienie policjanta, przeciw któremu toczy się postępowanie karne, po upływie 12 miesięcy od zawieszenia w czynnościach służbowych.

Ponadto policjanta będzie można zwolnić ze służby w przypadku popełnienia przez niego czynu o znamionach przestępstwa albo przestępstwa skarbowego, jeżeli popełnienie czynu jest oczywiste i uniemożliwia jego pozostawanie w służbie, zwłaszcza w przypadku tymczasowego aresztowania.

Ustawa wprowadza także zapisy, zgodnie z którymi zwiększone zostaną wynagrodzenia policjantów i wprowadzony zostanie motywacyjny system płac. Jest też regulacja, według której dzieciom poległych na służbie funkcjonariuszy przysługiwać będzie stypendium na okres kształcenia - nie dłużej niż do 25. roku życia.

W przypadku zagrożenia bezpieczeństwa lub porządku publicznego możliwe będzie wykorzystanie - zgodnie z nowymi przepisami - kompanii odwodowych i plutonów specjalnych Straży Granicznej do zadań o charakterze policyjnym. Dotychczas do takich działań mogła być wykorzystywana Żandarmeria Wojskowa.

Nowelizacja zmienia też przepis dotyczący zbierania informacji o obywatelach, uznany przez Trybunał Konstytucyjny za sprzeczny z konstytucją. Trybunał orzekł, że jest zbyt wiele okoliczności, w których jest możliwe zbieranie przez policję informacji o obywatelach; brak określenia, w jakim celu informacje te są gromadzone. W nowelizacji ograniczono katalog informacji zbieranych o osobach podejrzanych oraz wprowadzono wymóg dokonywania oceny informacji pod kątem ich przydatności w postępowaniu.

Zgodnie z nowelizacją to komendant główny policji, a nie minister spraw wewnętrznych, będzie odpowiedzialny za utworzenie i funkcjonowanie polskiej części Systemu Informacyjnego Schengen (SIS), komputerowej bazy danych m.in. o osobach poszukiwanych bądź niepożądanych na terenie państw układu Schengen, a także o poszukiwanych przedmiotach (obecnie trwają prace nad systemem SIS II, który ma zostać ukończony w 2007 roku. Polska ma przystąpić do SIS II w październiku 2007).

W ustawie jest też zapis dotyczący dalszego ucywilniania policji - m.in. zastępcą komendanta wojewódzkiego ds. logistyki będzie mógł być wyłącznie cywil.
(PAP)

"Gazeta Prawna" 2006-08-29

* Teks nowelizacji Ustawy o Policji dostępny na stronie internetowej GP

Autor: wa