Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Prezydent otwiera furtkę dla homoseksualistów

Treść

We francuskim parlamencie toczy się dyskusja nad ustawą przyznającą statut ojczymów osobom i parom wychowującym obce dzieci. Projekt tego prawa jest realizacją wyborczych obietnic Nicolasa Sarkozy'ego. Jego przyjęcie oznaczać będzie w praktyce otwarcie furtki do adopcji dzieci przez homoseksualistów. Ustawa proponowana przez prezydenta wywołała protest francuskiego Kościoła katolickiego, a najmocniej przeciwko niej wypowiedział się ks. bp Marc Aillet, ordynariusz diecezji Bayonne.

Ustawa budzi kontrowersje nawet wśród członków rządu. Przeciw niej wypowiedziała się minister budownictwa Christine Boutin, twierdząc, że "do poprawnego wychowania dziecko potrzebuje dwojga rodziców, matki i ojca". Z ostrą krytyką projektu wystąpił ordynariusz diecezji Bayonne. W wydanym komunikacie napisał, że projekt prawa jest "nowym zamachem na rodzinę i ukrytą chęcią zniszczenia podstawowych zasad". Jego zdaniem, utworzenie prawnego statusu ojczymów pociągnie za sobą konsekwencje "sprzeczne z dobrem społecznym poprzez narzucenie dziecku 'ojcostwa' przypadkowemu partnerowi i stworzenie możliwości adopcji dzieci przez pary homoseksualne". "Wychowanie młodego człowieka odbywa się poprzez zróżnicowanie jego relacji i może on ewaluować tylko w kontekście rodzinnym naznaczonym różnicami płci" - podkreślił ordynariusz Bayonne.
"Przyłączając się do protestów licznych polityków i stowarzyszeń, należy uznać ten manewr za zorganizowany przez pewne lobby, które pod przykrywką altruizmu ukrywa chęć zniszczenia fundamentalnych zasad zapisanych w sercu każdego człowieka" - napisał hierarcha. Biskup zaapelował "do wszystkich ludzi dobrej woli o mobilizację przeciw zamachowi na rodzinę, i tak już obecnie osłabioną". W wypowiedzi dla Francuskiej Agencji Prasowej (AFP) ks. bp Marc Aillet oznajmił, że jego komunikat jest wprawdzie "prywatnym głosem biskupa", ale został opublikowany na stronie internetowej Konferencji Episkopatu Francji. Poinformował, że problem ten będzie przedmiotem debaty na plenarnym posiedzeniu Konferencji Episkopatu Francji na początku kwietnia.
Franciszek L. Ćwik
"Nasz Dziennik" 2009-03-09

Autor: wa