Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Prezydent: Dacie sobie radę

Treść

Niezależnie od tego, jaki scenariusz wydarzeń zostanie zrealizowany, Polacy na Litwie dadzą sobie radę. Taką opinię wyraził prezydent Bronisław Komorowski na spotkaniu z rodzicami dzieci, którym coraz trudniej na Litwie uczyć się w języku polskim.

Prezydent odwiedził Litwę, aby wziąć udział w obchodach 94. rocznicy odzyskania przez ten kraj niepodległości. Wczoraj w Solecznikach, gdzie mieszka dużo Polaków, podjął temat dostępu do edukacji w języku ojczystym. - Państwo polskie w pełni rozumie, docenia i będzie wspierało funkcjonowanie szkolnictwa polskiego na Litwie - oświadczył prezydent. Na spotkaniu z uczniami w polskim Gimnazjum im. Jana Śniadeckiego prezydent Komorowski podkreślał, że nie ma takiej mniejszości narodowej na świecie, która przetrwałaby bez systemu edukacji. - To jest być albo nie być funkcjonowania polskiej mniejszości na Litwie - oświadczył. - Dlatego tak wielką wagę przywiązujemy do przekonywania naszych partnerów litewskich, że nie należy iść w kierunku pogarszania warunków funkcjonowania szkolnictwa mniejszościowego na Litwie - dodał.
Rodzice dzieci uczących się w polskich szkołach prosili prezydenta o wsparcie. Komorowski wyraził przekonanie, że niezależnie od tego, jaki scenariusz wydarzeń zostanie zrealizowany, Polacy na Litwie dadzą sobie radę. Zabierając głos podczas oficjalnych obchodów odzyskania niepodległości przez Litwę, zorganizowanych przed Pałacem Prezydenckim w Wilnie, Bronisław Komorowski podkreślił, że dobrą tradycją stało się to, iż prezydent Litwy uczestniczy w naszym święcie 11 listopada, a prezydent Polski w litewskim Święcie Niepodległości 16 lutego. - W dniu odbudowy państwa życzę wszystkim obywatelom niepodległego państwa litewskiego, aby to niebo - dzisiaj tak piękne - było zawsze bezpieczne i przyjazne, aby wszyscy czuli się pod nim bezpiecznie i dobrze, wszyscy, a więc także Polacy, obywatele wolnej Litwy - powiedział Komorowski.
Kolejne punkty wizyty to udział we Mszy Świętej w katedrze wileńskiej, a następnie spotkanie z prezydent Litwy Dalią Grybauskaite i złożenie wiązanki kwiatów pod pomnikiem ku czci Polaków zamordowanych w Ponarach.
Po spotkaniu z Grybauskaite prezydent Komorowski jeszcze raz podjął wątek sytuacji Polaków w tym kraju, wiążąc pewne nadzieje ze zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi. - Na pewno nie jest to łatwy okres, w którym dają o sobie znać różnego rodzaju przeciwności i kłopoty, głównie związane z problemem mniejszości polskiej na Litwie. Ale jestem przekonany, że droga do poprawy także sytuacji Polaków na Litwie wiedzie poprzez dobre relacje międzypaństwowe polsko-litewskie i współpracę w tych obszarach, które mogą zaowocować lepszą atmosferą wokół Polaków na Litwie - powiedział prezydent Komorowski w trakcie briefingu.
Strona litewska koncentrowała się podczas rozmów raczej na innych kwestiach niż sytuacja Polaków. Grybauskaite zaproponowała, by Polska przyłączyła się do działalności powstałego na Litwie Centrum Bezpieczeństwa Energetycznego, którego celem jest sprzyjanie zapewnieniu wspólnego bezpieczeństwa energetycznego członkom NATO. Kancelaria prezydent Litwy podała też, że prezydenci postanowili koordynować stanowiska obu krajów w kwestiach polityki bezpieczeństwa i obrony przeciwrakietowej, przygotowując się do spotkania szefów NATO, które odbędzie się wiosną w Chicago.

Łukasz Sianożęcki, PAP

Nasz Dziennik Piątek, 17 lutego 2012, Nr 40 (4275)

Autor: au