Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Prezydent: Azerbejdżan może mieć zasadniczy wpływ na bezpieczeństwo energetyczne Europy

Treść

W czwartek 2 lipca Prezydent Lech Kaczyński wraz z Małżonką udał się z oficjalną dwudniową wizytą do Azerbejdżanu. W wywiadzie dla lokalnych mediów Prezydent podkreślił, że Azerbejdżan jest dla Polski bardzo ważnym partnerem, z którym stosunki w wielu dziedzinach przyjęły format strategicznego partnerstwa.
- Mam wielką nadzieję na realizację naszych wspólnych projektów, przede wszystkim w sferze energetycznej, lecz również gospodarczej i kulturalnej. Już dzisiaj inwestycjami w Baku jest zainteresowanych wiele polskich przedsiębiorstw m.in. LOTOS, PKN Orlen, Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych i inne – powiedział Lech Kaczyński.
Krok na drodze do bezpieczeństwa energetycznego
W obecności Prezydentów Polski i Azerbejdżanu Grupa Lotos i azerska spółka naftowa SOCAR podpisały  list intencyjny dotyczący wspólnych działań w zakresie wydobycia i przerobu ropy naftowej.
- Azerbejdżan może być i będzie krajem, który ma zasadniczy wpływ na bezpieczeństwo energetyczne Europy - mówił w czwartek w Baku na wspólnej konferencji prasowej ze swoim azerskim odpowiednikiem polski Prezydent.
Lech Kaczyński podkreślał znaczenie bezpieczeństwa energetycznego. Jak mówił, Azerbejdżan to klucz nie tylko do sukcesu Polski, ale też całej UE, jeśli chodzi o niezależność energetyczną.
Prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew zwracał uwagę, że w ciągu kilku ostatnich lat współpraca energetyczna między jego krajem a Polską rozwijała się bardzo dobrze. Przypominał, że Azerbejdżan ma duże zasoby ropy i gazu ziemnego. Zadeklarował, że Azerbejdżan jest w stanie wnieść wkład w zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego UE.
Azerska ropa mogłaby być tłoczona do Polski rurociągiem Odessa-Brody. Od kilku lat Polska i Ukraina rozmawiają o projekcie przedłużenia go do Płocka, by następnie przesyłać surowiec do Gdańska.
Uruchomienie rurociągu Brody-Płock do transportu kaspijskiej ropy pozwoliłoby zdywersyfikować dostawy tego surowca do Polski i częściowo uniezależnić nasz kraj, a także Ukrainę, od dostaw z Rosji. Prezydent Azerbejdżanu przypominał, że w trakcie opracowania jest studium wykonalności projektu rurociągu.
Porozumienie dotyczące wydobycia i przerobu ropy naftowej podpisali prezes Grupy Lotos Paweł Olechnowicz i szef SOCAR-u Rownag Abdulajew.
Wspólny komitet doradczy
Jeszcze przed wylotem minister Handzlik zapowiedział, że efektem tej wizyty będzie także powołanie stałego komitetu doradczego. W jego skład wejdą przedstawiciele prezydentów i członkowie rządów obu krajów.
Jak podkreślił minister Handzlik, komitet jest organem, który pozwala na dyskusję i refleksję dotyczącą spraw związanych ze współpracą Polski i Azerbejdżanu. Podobne komitety Polska ma z Ukrainą, Rumunią, Litwą czy Turcją. 
Odznaczenie dla polskiego Prezydenta
W czasie wizyty u Prezydenta Azerbejdżanu Lech Kaczyński został uhonorowany najwyższym odznaczeniem tego kraju - Orderem imienia Gejdara Alijewa. - To symbol tego, jak wiele pan zrobił dla rozwoju naszych stosunków - mówił po odznaczeniu Lecha Kaczyńskiego azerski przywódca. Jak zaznaczył, jest to też uznanie działalności polskiego przywódcy związanej z sektorem energetycznym w Europie.
O czym rozmawiano?
Prezydent pytany przez dziennikarzy, co będzie tematem rozmów z Prezydentem Ilhamem Alijewem zauważył, że od czasu ostatniej wizyty Prezydenta Azerbejdżanu w Polsce w lutym 2008 r. wydarzyło się wiele m.in. wojna w Gruzji, kryzys gazowy, czy kryzys gospodarczy. - Jest też wiele tematów ze współpracy dwustronnej m.in. w sferze gospodarki i kultury, które wymagają dalszego omówienia – powiedział Lech Kaczyński. 
Prezydenci poruszyli też kwestię Górskiego Karabachu. Lech Kaczyński zaznaczył, że nie ma wątpliwości, że silniejsza strona nie może dokonywać zmian terytorialnych żadnego kraju.
W latach 1988-94 Armenia i Azerbejdżan stoczyły krwawą wojnę o Górski Karabach. Zginęło w niej ok. 34 tys. osób. Azerbejdżan utracił wtedy kontrolę nad siedmioma rejonami wokół enklawy, która w ten sposób połączyła się z Armenią.
Polski Prezydent podkreślił, że jest zwolennikiem pokojowego rozwiązania tej kwestii, ale musi się to odbyć z poszanowaniem praw mniejszości i integralności terytorialnej Azerbejdżanu.
Drugi dzień wizyty
W piątek Lech Kaczyński będzie rozmawiał  z premierem Azerbejdżanu Arturem Rasi-Zade i przewodniczącym parlamentu Ogtayem Asadovem. 
Podczas tej wizyty Lech Kaczyński odbierze też tytuł doktora honoris causa, przyznany przez Bakiński Uniwersytet Słowiański. - To uznanie dla naszego Prezydenta nie tylko jako dla przywódcy, ale naukowca – powiedział minister Handzlik.
To czwarta wizyta głowy naszego państwa w Azerbejdżanie. Ostatnio Prezydent był tam w listopadzie 2008 roku podczas szczytu energetycznego. - Te stosunki, które oceniamy jako bliskie pokazują, że Azerbejdżan jest dla nas ważnym partnerem w dziedzinach gospodarczo-energetycznych - podkreślił Handzlik. (Inf. własna, PAP)
"Kancelaria PR" 2009-07-03

Autor: wa