Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Prezydent A. Duda w Gdyni: Kwestia bezpieczeństwa na Bałtyku ma dla Polski i naszej gospodarki strategiczne znaczenie

Treść

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że kwestia bezpieczeństwa na Bałtyku ma dla Polski i naszej gospodarki strategiczne znaczenie. Zwierzchnik Sił Zbrojnych w Centrum Operacji Morskich w Gdyni rozmawiał dziś na temat toczących się na Morzu Bałtyckim ćwiczeń BALTOPS-24.

Podczas konferencji prezydent zwrócił uwagę, że poprzez to szkolenie wraz z sojusznikami nasze siły zbrojne przygotowują się na wszelkiego rodzaju rosyjskie prowokacje. Dochodzi do nich częściej także na Bałtyku od czasu rosyjskiego ataku na Ukrainę. W tym kontekście Andrzej Duda podkreślił strategiczne znaczenie bezpieczeństwa wybrzeża i znajdującej się tam infrastruktury.

Bałtyk ma kluczowe znaczenie. To są także nasze porty morskie, nasza infrastruktura krytyczna. To jest zachowanie możliwości handlu i możliwości dostaw do Polski również wsparcia bojowego i militarnego właśnie drogą morską, gdyby zaszła taka potrzeba. W związku z tym zachowanie i bezpieczeństwo wybrzeża, portów i infrastruktury ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa Polski, także naszej infrastruktury. Myślę tutaj o gazociągu bałtyckim, o gazoporcie i o wszystkich kluczowych kwestiach związanych także z łącznością, która w ogromnej części jest realizowana także po dnie Morza Bałtyckiego – wyjaśnił prezydent.  

W trwających na Morzu Bałtyckim największych w historii ćwiczeniach wojskowych BALTOPS-24 bierze udział 12 tys. żołnierzy z 19 państw NATO.  Odbywające się pod amerykańskim dowództwem szkolenie potrwa do 20 czerwca.

RIRM

źródło: radiomaryja.pl, 14 czerwca 2024

Autor: dj