Premiera "Króla Rogera"
Treść
Z okazji obchodzonego właśnie Roku Karola Szymanowskiego Opera Wrocławska przygotowała premierę dzieła będącego z pewnością jednym z najważniejszych w całej twórczości Szymanowskiego. Będzie to druga realizacja "Króla Rogera" w historii wrocławskiej sceny, poprzednia miała swoją premierę w 1982 roku.
Akcja opery toczy się w XII wieku na Sycylii, a jej głównym założeniem jest ukazanie splotu atmosfery surowego ascetyzmu wczesnego chrześcijaństwa z tajemniczym światem kultury bizantyjskiej. Autorem libretta jest Jarosław Iwaszkiewicz. Do najbardziej oryginalnych fragmentów dzieła należy: piękny chór otwierający operę, pieśń Pasterza i kołysanka Roksany, a przede wszystkim hymn do wschodzącego słońca intonowany przez Rogera w scenie finałowej.
Warto też zaznaczyć, że nie jest to muzyka łatwa w odbiorze i to właśnie jest jedną z przyczyn niewielkiej popularności tego z pewnością wartościowego i w pełni oryginalnego dzieła określanego terminem "opery symbolicznej". Co premiera, to gorące przyjęcie i entuzjastyczne recenzje. Jednak już po kilku, rzadziej kilkunastu, przedstawieniach entuzjazm publiczności stygnie i szybko okazuje się, że znów zawiodły nadzieje na wprowadzenie "Króla Rogera" do repertuarów teatrów operowych w Polsce i na świecie. W ponad osiemdziesięcioletniej historii tej opery można się doliczyć zaledwie kilkunastu realizacji scenicznych i również kilkunastu wykonań koncertowych.
Zapowiedzianej na 30 i 31 marca premierze towarzyszyć będzie wystawa plakatów Rafała Olbińskiego, który jest autorem plakatu do wrocławskiej inscenizacji. Wernisaż wystawy zaplanowano na 29 marca.
Adam Czopek
"Nasz Dziennik" 2007-03-28
Autor: ab