Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Premier niezdolny do rządzenia

Treść

Sąd Najwyższy Pakistanu orzekł wczoraj, że premier tego kraju Yousuf Raza Gilani "jest niezdolny do sprawowania swych funkcji". W kwietniu SN uznał go za winnego obrazy wymiaru sprawiedliwości, gdy ten odmówił wznowienia postępowania korupcyjnego przeciwko prezydentowi.

- Od skazania 26 kwietnia Yousuf Raza Gilani został pozbawiony członkostwa w parlamencie. Przestaje on być równocześnie premierem rządu - oświadczył wczoraj przewodniczący składu sędziowskiego Iftikhar Chaudhry. Decyzję Sądu Najwyższego skrytykował adwokat premiera Fawad Chaudhry, podkreślając, iż tylko parlament może odwołać szefa rządu. Jak dodał, "komisja wyborcza będzie musiała oficjalnie ogłosić fakt usunięcia z urzędu, a prezydent - podjąć kroki konieczne do zapewnienia ciągłości procesu demokratycznego" , zwłaszcza wyboru nowego premiera.
Gilani to pierwszy urzędujący premier w historii Pakistanu skazany przez sąd. Od dwóch lat odmawia on wszczęcia postępowania korupcyjnego przeciw prezydentowi Asifowi Alemu Zardariemu, w tym wystąpienia do szwajcarskich władz o pomoc prawną. I pomimo że szefa państwa nie obejmuje już amnestia za domniemane nadużycia, jednak premier argumentuje, że Zardari, współprzewodniczący rządzącej Pakistańskiej Partii Ludowej, korzysta z immunitetu jako głowa państwa.
Sąd Najwyższy w 2009 roku anulował dekret o amnestii z roku 2007, uwalniającej prezydenta Zardariego od zarzutu sprzeniewierzenia w latach 90. funduszy publicznych i przekazania ich na konta w Szwajcarii. Opozycja przekonuje, że Zardari mógł w ten sposób ukraść dziesiątki milionów dolarów. Obrońcy prezydenta oskarżają sędziów SN, że stali się oni stronnikami opozycji i swoimi orzeczeniami wspierają przeciwników głowy państwa. Ich zdaniem, sędziowie przestali być bezstronni i stali się uczestnikami politycznego konfliktu, jaki rozgrywa się na szczytach władzy. A premier Yousuf Raza Gilani jest pierwszą ofiarą politycznej aktywności sędziów.

MBZ, PAP

Nasz Dziennik Środa, 20 czerwca 2012, Nr 142 (4377)

Autor: au