Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Prehistoria w Arsenale

Treść

Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie od 80 lat gromadzi eksponaty pochodzące głównie z wykopalisk prowadzonych na ziemiach polskich. Jego bogate zbiory przybliżają nam korzenie naszej kultury oraz pomagają zrozumieć zjawiska, które miały wpływ na jej ukształtowanie.
Muzeum rozpoczęło działalność w 1923 roku. W okresie międzywojennym pełniło także rolę centrum ochrony zabytków archeologicznych. Od końca lat 50. ubiegłego wieku muzeum mieści się w gmachu Arsenału, który został wzniesiony w połowie XVII w. przez króla Władysława IV.
Główna część ekspozycji poświęcona została dziejom ziem polskich od czasów najdawniejszych, aż do pierwszych władców Polski. Na wystawie można obejrzeć kilka tysięcy oryginalnych eksponatów pochodzących z wykopaliskowych badań archeologicznych. Dzięki odkrytym podczas prac wykopaliskowych pozostałościom dawnej kultury materialnej w jakimś stopniu zrekonstruowano życie codzienne dawnych społeczności i ich zwyczaje. Przedstawiono również wyniki badań wykopaliskowych prowadzonych na terenie dawnej osady kultury łużyckiej w Biskupinie.
Znaczna część stałej ekspozycji prezentuje najbardziej charakterystyczne obiekty związane z budownictwem romańskim. Rozwijało się ono w Polsce pomiędzy drugą połową X w. a połową XI w. Na wystawie zgromadzono dużego formatu zdjęcia najbardziej charakterystycznych obiektów architektury romańskiej na ziemiach polskich. Na wystawie można również zobaczyć modele rotundy pod wezwaniem śś. Feliksa i Adaukta z Krakowa-Wawelu z X w. oraz kolegiaty z Tumu koło Łęczycy, konsekrowanej w 1161 r. Ciekawym eksponatem są doskonale wykonane kopie: Drzwi Gnieźnieńskich z drugiej połowy XII w., na których przedstawione są sceny z życia i męczeńskiej śmierci św. Wojciecha, oraz Drzwi Płockich, które obecnie znajdują się w soborze św. Zofii w Nowogrodzie Wielkim.
Podobny charakter ma stała wystawa poświęcona architekturze gotyckiej na naszych ziemiach (XII-XVI w.). Na ekspozycji zgromadzono fotografie budowli sakralnych, świeckich oraz detale architektoniczne, obrazujące najbardziej charakterystyczne cechy gotyku. Pokazano m.in. katedrę na Wawelu, kościół św. Mikołaja w Brzegu, wrocławski ratusz, zamki w Kwidzyniu i Będzinie oraz kamieniczki z Torunia i Gdańska. Uwagę przyciągają kopie insygniów koronacyjnych króla Kazimierza Wielkiego. Zwiedzającym towarzyszy podkład muzyczny wprowadzający atmosferę średniowiecza.
Andrzej Kulesza
Nasz Dziennik 28-04-2003

Autor: DW