Preferencyjny VAT w budownictwie
Treść
Od nowego roku preferencyjna 7-procentowa stawka VAT obejmie mieszkania do 120 m kw. i domy jednorodzinne do 220 m kw. - takie rozwiązania przewiduje projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług (VAT) oraz o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Wczoraj w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu.
Zaproponowane regulacje dostosowują przepisy o podatku od towarów i usług do wymogów dyrektyw Unii Europejskiej, zgodnie z którymi stawką preferencyjną mogą być objęte dostawa, budowa, remont budynków mieszkalnych realizowanych w ramach budownictwa społecznego. - Jest to zestaw regulacji prawnych zakładających preferencyjne rozwiązania w budownictwie mieszkaniowym - poinformował w Sejmie wiceminister finansów Jacek Dominik.
Na podstawie traktatu akcesyjnego, w okresie od dnia przystąpienia Polski do UE do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 7 proc. w odniesieniu m.in. do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym.
W dniu 3 kwietnia 2007 r. Rada Ministrów przyjęła dokument "Założenia dotyczące definicji budownictwa społecznego", który został opracowany przez resorty finansów i budownictwa. W przyjętych przez rząd założeniach definicję budownictwa społecznego oparto na przepisach prawnych wynikających z dyrektyw unijnych. Przyjęto, że do budownictwa społecznego objętego preferencją podatkową po dniu 31 grudnia 2007 r. zaliczane będą: budynki mieszkalne jednorodzinne o powierzchni użytkowej do 220 m kw., lokale mieszkalne o powierzchni użytkowej do 120 m kw. w budynkach mieszkalnych o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowych. Dokument ten stanowił podstawę rozwiązań prawnych określających zakres preferencji podatkowej w podatku od towarów i usług dla budownictwa społecznego po 31 grudnia 2007 r., zaproponowanych w projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług.
Ustawa zapobiegnie podwyżce VAT w budownictwie od nowego roku, kiedy mija okres przejściowy pozwalający na stosowanie obniżonej stawki. Projekt zakłada też przedłużenie bezterminowo możliwości odzyskania części wydatków na materiały budowlane ponoszonych przez osoby budujące domy we własnym zakresie.
Paweł Tunia
"Nasz Dziennik" 2007-07-11
Autor: wa
Tagi: podatek vat