Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Preferencje dla rosyjskiego

Treść

Parlament Ukrainy przyjął wczoraj w pierwszym czytaniu projekt ustawy o podstawach polityki językowej, która daje preferencje językowi rosyjskiemu we wschodniej części kraju. Oburzona opozycja rozpoczęła natychmiastowe protesty, organizując przed parlamentem miasteczko namiotowe.

Za ustawą językową głosowało 234 ukraińskich deputowanych, podczas gdy wymagana większość wynosiła 226 głosów. Jeśli teraz ustawę przyjmie Rada Najwyższa Ukrainy, a następnie pod projektem podpisze się prezydent, wówczas w regionach, gdzie istnieją duże skupiska mniejszości narodowych (ponad 10 proc. miejscowej ludności), dopuszczalne będzie używanie języka tych mniejszości. Czyli na mocy nowej ustawy, której autorem jest znany z prorosyjskich poglądów deputowany Partii Regionów Wadym Kołesniczenko, język rosyjski byłby regionalnym językiem w aż 13 z 27 regionów Ukrainy, w tym w Kijowie i Sewastopolu. Ponadto krymsko-tatarski (krymski) stanie się regionalnym językiem na Krymie, węgierski w regionie zakarpackim, a rumuński - w czerniowieckim. Kołesniczenko twierdzi, że projekt ustawy będzie gotowy do drugiego czytania w ciągu miesiąca.
Na razie jedynym językiem urzędowym na Ukrainie pozostaje język ukraiński i opozycja domaga się, aby ten stan rzeczy został utrzymany. Podczas wczorajszego wiecu przed budynkiem parlamentu, w którym udział wzięło ponad 9 tys. ludzi, lider Zjednoczonej Opozycji przywódca partii Front Zmian Arsenij Jaceniuk zapowiedział rozpoczęcie bezterminowej akcji protestacyjnej w obronie języka narodowego. - Nie pozwolimy, aby projekt ustawy doszedł do drugiego czytania. Nie dopuścimy do przyjęcia ustawy o drugim języku państwowym na Ukrainie. Nie będzie jej - powiedział Jaceniuk. Jak twierdziły osoby biorące udział w wiecu, przeciwko nim ruszyły specjalne oddziały MSW Berkut, które usiłowały rozproszyć demonstrację gazem łzawiącym. Podobne protesty odbyły się także w miastach zachodniej Ukrainy, w tym m.in. we Lwowie i Iwano-Frankowsku.
Opozycja wskazuje, że inicjatywa zrównania statusu języka rosyjskiego z językiem ukraińskim związana jest z jesiennymi wyborami parlamentarnymi.

MBZ, PAP

Nasz Dziennik Środa-Czwartek, 6-7 czerwca 2012, Nr 131 (4366)

Autor: au