Prawybory w Michigan
Treść
Dla niektórych kandydatów, szczególnie z partii Republikanów, wybory w Michigan stanowią chwilę oddechu przed dalszymi wyborczymi zmaganiami. Nie zobaczymy w nich zatem ani Baracka Obamy, ani Johna Edwardsa. Trudno wskazać zwycięzcę tego etapu, ponieważ przeprowadzone sondaże są niewiarygodne. Środowiska pro-life zdecydowanie popierają senatora Johna McCaina.
Jak podaje Life site.net, prezes i założyciel amerykańskiego Instytutu Współczesnej Katolickiej Rodziny i Praw Człowieka Austin Ruse oraz jego żona Cathy udzielili otwartego poparcia Johnowi McCainowi. Na liście kandydatów wspieranych przez środowiska działające na rzecz ochrony życia poczętego znaleźli się również Mike Huckabee, Mitt Romney oraz Fred Thompson, zabrakło natomiast Rudolpha Giulianiego. Stephen Mosher, szef Instytutu Badań nad Populacją (PRI), nazwał Mike'a Huckabee'ego kandydatem najbardziej wspierającym ochronę życia poczętego, natomiast Douglas R. Scott Jr, prezes międzynarodowej organizacji Życiowe Decyzje (LDI), wezwał zarówno katolików, jak i protestantów do oddania głosu właśnie na Huckabee'ego. Narodowa Koalicja Prawa do Życia poparła Freda Thompsona, natomiast prezes międzynarodowej organizacji Prawo do Życia Jack Wilke - Mitta Romneya.
Najbardziej zaangażowany w kampanię w Michigan wydaje się Mitt Romney, który wydał na nią aż 359 tys. USD, podczas gdy dla przykładu Huckabee - tylko 39 tysięcy. Nadzieję na zwycięstwo w tych prawyborach ma również John McCain, który w 2000 r. zwyciężył w tym stanie z obecnym prezydentem USA George'em W. Bushem. Ostatnie wyniki sondaży wskazują na przewagę Mitta Romneya, na którego głos odda 28 proc. wyborców, 26 proc. popiera Johna McCaina. Na trzecim miejscu w sondażach znalazł się Mike Huckabee z 17 proc. poparcia, dalej zaś Rudolph Giuliani i Fred Thompson z 5 proc. głosów. Wynik prawyborów może okazać się jednak niespodzianką, biorąc pod uwagę, że wielu obywateli amerykańskich dotychczas nie zdecydowało, na kogo zamierza oddać swój głos.
Niektórzy znaczący kandydaci partii republikańskiej, w tym Barack Obama i John Edwards, zdecydowali się skoncentrować na sobotnim głosowaniu w Nevadzie i zaplanowanych na 26 stycznia prawyborach w Karolinie Południowej.
Anna Wiejak
"Nasz Dziennik" 2008-01-16
Autor: wa