Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Prawa Polaków nie są respektowane

Treść

Minister spraw zagranicznych Anna Fotyga uważa, że prawa mniejszości polskiej na Litwie nie są w pełni respektowane. Zwraca jednak uwagę, że dla litewskiej strony kwestia mniejszości polskiej jest istotna we wzajemnych relacjach. Jednocześnie minister Fotyga ocenia sytuację mniejszości polskiej w Niemczech jako "dalece niewystarczającą".

Minister spraw zagranicznych Anna Fotyga poinformowała o przedłożonym Radzie Ministrów raporcie o sytuacji mniejszości polskiej w poszczególnych krajach. Raport uwzględniał sytuację prawną, jak i rzeczywistą - wolę polityczną poszczególnych państw. Minister podkreśliła, że dzięki zaangażowaniu wszystkich ośrodków władzy, w tym prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, udało się osiągnąć znaczący postęp.
Szefowa dyplomacji zwróciła uwagę na dobrze rozwijające się stosunki polsko-litewskie, w których dobra wola prezydenta Valdasa Adamkusa i premiera Giedyminasa Kirkilasa rokuje pozytywnie na przyszłość. Wyraziła przy tym nadzieję, że istniejące nadal problemy mniejszości polskiej uda się w przyszłości zniwelować. - Nasza obecność w Unii Europejskiej stanowi dobrą podstawę do takiej dyskusji - stwierdziła. Krytycznie natomiast oceniona została sytuacja mniejszości polskiej na Białorusi. Fotyga podkreśliła, że dużą rolę w pomocy Polakom na Wschodzie odegrał Senat, Wspólnota Polska, a także Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie.
Minister spraw zagranicznych zwróciła uwagę, że nadal "dalece niewystarczający" jest postęp w prawach mniejszości polskiej w Republice Federalnej Niemiec. Podkreśliła, że nauka języka polskiego jako ojczystego jest bardzo istotną kwestią, szczególnie po otwarciu dla Polaków rynku pracy. - Ważna jest tematyka poruszana ze stroną niemiecką, dotycząca rozmów w języku polskim w rodzinach, szczególne w rodzinach mieszanych czy rozbitych. Istotna jest polityczna wola wywiązania się z postanowień traktatowych - powiedziała minister. Zwróciła przy tym uwagę, że mieszkający w Niemczech Polacy nie mają statusu mniejszości narodowej.
Joanna Kozłowska
"Nasz Dziennik" 2007-11-08

Autor: wa