Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Pracujący Polacy 2007

Treść

90 proc. osób zatrudnionych w Polsce uważa, że praca w przedsiębiorstwach jest dobrze zorganizowana, 92 proc. dobrze ocenia stan przestrzegania przepisów BHP, a 95 proc. zatrudnionych deklaruje, że ich wynagrodzenia wypłacane są w terminie - wynika z badania Pracujący Polacy 2007, przeprowadzonego na zlecenie Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych (PKPP) Lewiatan.

Badanie przeprowadzone na przełomie czerwca i lipca 2007 r. na grupie 1021 pracujących dorosłych Polaków dotyczyło różnych aspektów funkcjonowania rynku pracy w Polsce, np. warunków pracy, emigracji w celach zarobkowych, postrzegania konfliktów społecznych. Ekspert dr Jacek Męcina, przedstawiając wyniki, powiedział, że sytuacja na rynku pracy zmieniła się w ostatnim okresie, ponieważ zaczęło brakować rąk do pracy i pracodawcy bardziej dbają o pracowników i ich prawa. Według badań potencjalni emigranci znajdują się w prawie każdej grupie zawodowej, chociaż ich odsetek w poszczególnych grupach jest różny. Niepokojąco wysoki jest odsetek robotników wykwalifikowanych chcących wyjechać w celu poszukiwania pracy, który osiągnął poziom 43,7 procent. Realizacja tych planów może oznaczać brak pracowników na polskim rynku pracy.
Minister pracy i polityki społecznej Joanna Kluzik-Rostkowska, podkreślając fakt systematycznego spadku poziomu bezrobocia w naszym kraju, dodała, że wciąż do zaktywizowania pozostała najtrudniejsza grupa osób, tzw. długotrwale bezrobotni. Sporym wyzwaniem jest nakłonienie osób, które wyemigrowały do pracy na Zachód, aby wróciły do Polski. - Ważną rzeczą jest, aby wszyscy ci, którzy wyjechali, mogli do Polski wrócić. Graniczny czas pozostawania poza krajem wynosi 5 lat i ktoś, kto tyle czasu pozostaje poza Polską, do kraju już prawdopodobnie nie powróci - mówiła szefowa resortu pracy. Podając przykład Irlandii, gdzie legalnie pracuje około 100 tys. Polaków, a podobna liczba pracuje nielegalnie, podkreśliła, że spośród osób pracujących legalnie tylko 4 proc. ma dzieci, na które przysługuje świadczenie unijne. - Zdecydowana większość tych osób dzieci jeszcze nie ma. System żłobków i przedszkoli w Irlandii nie jest przyjazny młodym rodzicom, dlatego są szanse, że ludzie zamierzający założyć rodziny wrócą jednak do kraju. Trzeba stworzyć im dobre warunki rozwoju zawodowego w kraju - powiedziała Kluzik-Rostkowska.
Paweł Tunia
"Nasz Dziennik" 2007-09-18

Autor: wa