Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Prace Jerzego Panka

Treść

W Muzeum Narodowym w Krakowie prezentowanych jest czterysta dzieł - grafik, obrazów, rysunków oraz desek drzeworytniczych - Jerzego Panka, krakowskiego grafika, malarza i rysownika. Ekspozycja "Jerzy Panek (1918-2001). Wystawa z cyklu Graficy z Krakowa" ma przede wszystkim przypomnieć twórczość tego uznanego artysty.

- Wystawa prac Jerzego Panka, jak każda poświęcona wybitnemu artyście, pragnie zainteresować jego twórczością nie tylko koneserów sztuki, ale także ludzi, którzy do tego artysty nie mieli zbyt dużego dostępu. Wystawa jest przede wszystkim przypomnieniem twórczości tego znakomitego drzeworytnika, malarza i rysownika krakowskiego. Artysty nieco zapomnianego, a w opinii historyków sztuki, krytyków sztuki jednego z najlepszych drzeworytników światowych drugiej połowy XX wieku - podkreśla Krystyna Kulig-Janarek, kurator wystawy. - Posiadając wspaniały dar od artysty, postanowiliśmy pokazać jego deski drzeworytnicze, przypomnieć jego twórczość - dodaje.
Jerzy Panek w 1937 r. rozpoczął studia graficzne w Państwowym Instytucie Sztuk Plastycznych w Krakowie, a w czasie wojny kontynuował je w niemieckim Staadtliche Kunstgewerbeschule. Malarstwa uczył się w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (1945-1948), gdzie uzyskał dyplom w roku 1955.
- W latach pięćdziesiątych wybrał drzeworyt jako własną technikę graficzną. Malował dużo mniej, niż tworzył grafik. Stworzył blisko 600 drzeworytów i około 300 obrazów. Ta różnica ilościowa wskazuje na jego upodobania - zaznacza kurator.
Artysta motywy do swoich prac czerpał z najbliższego otoczenia: wykonywał autoportrety oraz portrety bliskich i znajomych. Utrwalał wizerunki ulubionych zwierząt, z plenerów przywoził widoki okolic i starej architektury. Na graficzną twórczość Jerzego Panka silny wpływ miała podróż do Chin (1956).
Wystawa prezentuje 401 eksponatów, w tym ponad 250 drzeworytów. - Jest to niezwykle, absolutnie unikatowy pokaz desek drzeworytniczych Jerzego Panka. One są szczególnymi pracami. Artysta każdą deskę opracowywał tak, jakby tworzył płaskorzeźbę. Deski drzeworytnicze jego autorstwa są niezwykle interesująco dopracowane, a odbitka jest innym dziełem sztuki, stojącym jakby obok - mówi Krystyna Kulig-Janarek.
Wystawa prezentowana będzie w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie (przy al. 3 Maja 1) do 5 listopada.
Małgorzata Bochenek

"Nasz Dziennik" 2006-10-02

Autor: wa