Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Praca za granicą bez znajomości języka - wady i zalety

Treść

Wbrew pozorom nie każdy wyjazd do pracy za granicę wiąże się z koniecznością przyswojenia języka, obowiązującego w danym państwie. Dotyczy to w szczególności prac sezonowych, np. zbiorów czy pomocy na budowie. Znajomość języka obcego jest również zbędna przy niektórych pracach fizycznych. Mimo to brak umiejętności porozumiewania się w stopniu komunikatywnym przynajmniej w języku angielskim może znacznie utrudnić codzienne życie, np. korzystanie z komunikacji miejskiej czy robienie zakupów w sklepie.
Znajomość języków obcych jest atutem nie tylko w poszukiwaniu pracy za granicą, ale również w Polsce – wielu pracodawców wymaga znajomości przynajmniej jednego języka obcego (najczęściej angielskiego).
Praca za granicą bez znajomości języka – wady
Jedną z podstawowych wad nieznajomości języka obcego jest znaczne ograniczone pole poszukiwań ofert pracy za granicą. W takim przypadku pozostają tylko serwisy internetowe w języku polskim, skorzystanie z agencji pośrednictwa lub poproszenie o pomoc osoby trzeciej. Poza tym nieznajomość języka obowiązującego w państwie, do którego się udajemy w celu podjęcia pracy zarobkowej skutkuje ograniczonym polem możliwości. W większości przypadków rekrutacja do pracy, wymagającej zaangażowania umysłowego i konkretnych umiejętności, np. obsługi programów komputerowych, wiąże się z koniecznością znajomości języka obcego. Problematyczne jest również zrobienie CV i wysyłanie go pracodawcom. W takim przypadku pomocne mogą okazać się słowniki, ale nie są one wystarczające do prowadzenia swobodnej rozmowy w języku obcym. Oprócz tego nieznajomość języka, obowiązującego w danym państwie wiąże się również z utrudnieniami w życiu codziennym, w tym przede wszystkim w kontaktach z innymi osobami, np. w urzędach, w sklepach czy w środkach transportu komunikacji miejskiej.
Praca za granicą bez znajomości języka – zalety
Niekiedy znajomość języka obcego w pracy za granicą jest zbędna. Dotyczy to szczególności prac sezonowych, np. zbiorów owoców i warzyw lub okresowej pracy na budowie. Nie jest wymagana również przy pracach fizycznych, które opierają się w głównej mierze na mechanicznym wypełnianiu prostych poleceń. Nie można ukryć, że w wielu państwach przydatna jest znajomość języka angielskiego. Przykładowo w Turcji osoba, która zna ten język, może zostać nauczycielem w szkole podstawowej (pod warunkiem że posiada certyfikat, poświadczający znajomość języka angielskiego), natomiast w Japonii i innych krajach azjatyckich angielski pozwala na podjęcie pracy w gastronomii.

Autor: Silesian

Tagi: Praca za granicą bez znajomości języka wady i zalety