Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Praca czeka w Polsce

Treść

Wprowadzenie wakacji podatkowych, obniżenie stawki ZUS, zmniejszenie składki emerytalnej, zachęcanie do rozwijania małych przedsiębiorstw w Polsce oraz łatwiejszy dostęp do informacji - to tylko niektóre z zachęt przewidzianych w ramach rządowego programu "Powrót". Ma on na celu stworzenie optymalnych warunków w kraju dla osób, które w ostatnich latach wyjechały z Polski ze względów ekonomicznych.

Większa część emigrantów zarobkowych to ludzie młodzi, stąd postawa pasywności wobec nich mogłaby doprowadzić m.in. do poważnego kryzysu demograficznego. Według statystyk, na które powołuje się ministerstwo pracy, obecnie tylko w krajach Unii Europejskiej pracuje już około 1,2 mln Polaków.
- Przeciętny Polak, który pracuje za granicą, ma 26 lat. Najbliższe 2-3 lata będą rozstrzygające - czy wróci, czy zostanie tam na stałe - uważa minister pracy Joanna Kluzik-Rostkowska. Jak wskazuje, 60 proc. rozważa powrót do kraju. - Trzeba zrobić wszystko, by "nie wiem" zamienić na "mogę wrócić i wracam" - podkreśliła wczoraj.
W jaki sposób rząd zamierza to zrobić? Dla osób, które zdecydują się na powrót do kraju, planuje się m.in. wprowadzenie wakacji podatkowych, obniżenie stawki ZUS, zmniejszenie składki emerytalnej oraz zachęcanie do rozwijania małych przedsiębiorstw w Polsce. Podjęte zostały prace nad uruchamianiem w szkołach UE lekcji języka polskiego (jako języka obcego lub fakultetu), żeby po powrocie te dzieci i młodzież nie natrafiły na barierę językową. Ministerstwo nauki ma też opracować program umożliwiający studia w Polsce w systemie zdalnej edukacji oraz ułatwienia do odbywania studiów zaocznych.
Istotne jest też poszerzanie dostępu do informacji - np. o możliwościach zatrudnienia na terenie Polski. Od wczoraj funkcjonuje strona internetowa www.polacy.gov.pl zawierająca wiele informacji potrzebnych Polakom za granicą. Serwis stanowi zaczątek internetowego urzędu pracy, z linkami do ofert pracy. Pod koniec roku osoby poszukujące pracy będą tu mogły umieścić swój życiorys i 30-sekundowy film, a pracodawcy - oferty pracy. Dzięki temu wszystkie etapy testu i rozmowy kwalifikacyjnej będzie można załatwić przez internet, co stanowi duże ułatwienie.
Ponadto został już rozpisany konkurs na przedstawicieli Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej przy ambasadzie polskiej w Londynie i w Dublinie. Jak poinformował wiceminister pracy Kazimierz Kuberski.
Zdaniem posła PO Zbigniewa Chlebowskiego, program "Powrót" to kalka programu, jaki Platforma zaprezentowała w Sejmie w ubiegłym roku. - W obliczu kampanii wyborczej minister pracy i politycy PiS ukradli program PO zachęcający Polaków, którzy wyemigrowali, do powrotu do kraju - mówił Chlebowski.
Maria Cholewińska
"Nasz Dziennik" 2007-10-03

Autor: wa