"Pozytywne Granie"
Treść
Już po raz drugi działająca w Wałbrzychu Grupa Inicjatywna "Ludzie Jana Pawła II" oraz tamtejszy ośrodek kultury zorganizowały w minioną sobotę Wałbrzyski Przegląd Piosenki Chrześcijańskiej "Pozytywne Granie". Honorowy patronat nad tym przedsięwzięciem sprawował m.in. ordynariusz świdnicki ks. bp Ignacy Dec. On też przewodniczył uroczystej Eucharystii sprawowanej w Hali Sportowej Ośrodka Sportu i Rekreacji w intencji wszystkich uczestników, organizatorów i sprzymierzeńców tej pięknej muzycznej inicjatywy.
W okolicznościowej homilii ks. bp Ignacy Dec podkreślił m.in., że wszyscy jesteśmy powołani do poznawania prawdy, dobrego postępowania, właściwych wyborów moralnych i właśnie kultywowania piękna. Ci, którzy grają i śpiewają, to ludzie szczególnie wrażliwi na piękno. Kaznodzieja apelował, byśmy wszyscy nie tylko śpiewali w chwilach szczególnych, lecz także traktowali całe swoje życie jako pieśń dla Pana Boga.
- W tym roku przegląd nie miał charakteru konkursowego, uznaliśmy bowiem, że lepsza będzie formuła nieuwzględniająca oceny jurorów. Chcieliśmy, żeby impreza była po prostu "świętem piosenki" niosącej ze sobą pozytywne przesłania radości, miłości i jedności wszystkich, którzy chcą się tym cechami podzielić z innymi ludźmi. Reakcje publiczności pozwalają przypuszczać, że chyba nam się to udało - uważa współinicjatorka przeglądu Lilianna Kwiatkowska w Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury. Przyznano jedynie nagrodę publiczności, którą otrzymała schola "Vincentes" z wałbrzyskiej parafii pw. św. Franciszka z Asyżu, kierowana przez panie Magdalenę Balgę-Albę i Beatę Muchę oraz ks. Tomasza Idczaka.
Warto dodać, że organizatorzy "Pozytywnego Grania", chcąc wspomóc w pracy artystycznej istniejące w Wałbrzychu chóry, schole i zespoły parafialne czy szkolne, stworzyli dla nich również propozycję warsztatów tematycznych w trzech zakresach: pracy z mikrofonem i technicznej realizacji dźwięku, śpiewu i muzyki liturgicznej oraz emisji i śpiewu chóralnego. Odbędą się one w listopadzie br. na terenie parafii pw. św. Franciszka z Asyżu oraz w Wałbrzyskim Ośrodku Kultury.
Marek Zygmunt, Wałbrzych
"Nasz Dziennik" 2006-10-23
Autor: wa