Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Pożyczki nie dla wszystkich

Treść

Do wczoraj zakłady opieki zdrowotnej miały czas na złożenie wniosku restrukturyzacyjnego do organów założycielskich w ramach ustawy o pomocy publicznej i restrukturyzacji publicznych zakładów opieki zdrowotnej. Do tej pory placówki wykorzystały jedynie 37 proc. środków pieniężnych przyznanych im w ramach tej ustawy - poinformowali na wczorajszej konferencji przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego. Wielu dyrektorów szpitali skarżyło się na nadmierną biurokrację, twierdząc, że zbieranie dokumentów do wniosku to żmudna i pracochłonna praca.
Wnioski o wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego placówki mogły składać w terminie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy. Wczoraj ten termin minął. - Do tej pory wpłynęło do nas 229 takich wniosków o łącznej wartości 810 mln zł - powiedział Mirosław Czekaj, wiceprezes zarządu BGK. Dodał, że jest to
37 proc. środków przeznaczonych na ten cel, rząd bowiem zagwarantował w budżecie państwa na 2005 r.
2,2 mld zł. Najwięcej wniosków wpłynęło z województw mazowieckiego - 43, małopolskiego - 25, i śląskiego - 22, najmniej z zachodniopomorskiego - 6, i lubelskiego - 7. Pierwsze wnioski złożyli i
6 lipca podpisali umowy przedstawiciele trzech szpitali: z Giżycka, Zakopanego i Leżajska.
Wielu dyrektorów szpitali skarżyło się na biurokratyzm związany ze składaniem wniosków. Plik dokumentów, które musieli złożyć, liczył czasami kilkaset stron. Niezadowoleni byli także z niejasno sformułowanych przepisów i często korzystali z uruchomionych przez resort zdrowia konsultacji telefonicznych. Niektórzy z dyrektorów placówek już na początku drogi wycofali się ze składania wniosków, inni w ogóle nie mieli możliwości ubiegania się o pożyczkę ze względu na niespełnienie kryteriów, np. zatrudniali zbyt małą liczbę osób.
Pożyczki udzielane są przede wszystkim w celu rozwiązania problemu zadłużenia z tytułu tzw. ustawy 203. Pożyczkę można także przeznaczyć m.in. na spłatę składki na ubezpieczenia społeczne finansowane przez płatnika z wyjątkiem emerytalnych, składki na Fundusz Pracy, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, opłaty za gospodarcze korzystanie ze środowiska, za użytkowanie wieczyste, zaległe podatki na rzecz budżetu państwa i należności celne, kary administracyjne, odsetki i koszty egzekucyjne. Zgodnie z ustawą szpitale będą mogły mieć umorzoną połowę pożyczki z budżetu państwa, jeżeli w ciągu 5 lat od rozpoczęcia procesu restrukturyzacji spłacą drugą połowę.
Przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego mają nadzieję, że liczba wniosków składanych do nich znacznie wzrośnie, ponieważ na złożenie wymaganych dokumentów w oddziale banku szpitale mają jeszcze miesiąc, licząc od daty wszczęcia postępowania restrukturyzacyjnego. Ostateczny termin przyjmowania wniosków przez BGK upływa z dniem 21 września.
Anna Zalech

"Nasz Dziennik" 2005-08-23

Autor: ab