Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Pożyczka w banku, a może w parabanku? Plusy i minusy obu instytucji

Treść

W życiu każdego człowieka następuje taki czas, kiedy potrzeba jest dodatkowa gotówka. Nie ważne na jaki cel, banki coraz nie chętniej dzielą się swoją gotówką nawet z najwierniejszymi klientami, którzy swoje konta prowadzą po kilkanaście lat, dlatego coraz więcej osób decyduje się skorzystać z usług tak zwanych parabanków. Jaka jest różnica miedzy bankiem, a instytucją parabankową?
Pożyczka w banku
Zastanawiając się nad wzięciem pożyczki powinniśmy zdecydować, czy chcemy skorzystać z usług banku, czy parabanku. Pierwsza instytucja zapewnia bezpieczeństwo transakcji i prawie w każdym przypadku ubezpiecza nasz kredyt przed sytuacjami losowymi, na przykład utratą stałego źródła dochodu. Nie musimy więc martwić się, że do naszych drzwi zapuka komornik. Banki dodatkowo bardzo szczegółowo kontrolowane są przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny i przez niego chroniony. Jest to szczególnie przydatne w przypadku lokat, funduszy inwestycyjnych i kont oszczędnościowych. Nie musimy martwić się  o bezpieczeństwo naszych środków. Nadzorem zajmuje się również Komisja Nadzoru Finansowego do której zaleceń muszą stosować się banki. Największym minusem klasycznych banków są bardzo restrykcyjne warunki kredytowania. W przypadku niskich dochodów jesteśmy praktycznie skreśleni jako pożyczkobiorca w największych firmach udzielających kredytów. Często w takim przypadku jedyną możliwością wzięcia pożyczki lub kredytu w banku jest zabezpieczenie w postaci mienia lub poręczenie naszej zdolności kredytowej przez znajomych oraz rodzinę.
Pożyczka w parabanku
Parabank nie prowadzi tak szczegółowej kontroli klienta. Na polskim rynku dostępnych jest coraz więcej firm, które udzielają kredytów i mikropożyczek bez konieczności przedstawiania zaświadczeń z pracy o zarobkach, czy konieczności przedstawiania historii przychodów na wyciągu bankowym, co jest szczególnie mile widziane w przypadku osób pracujących na umowę o dzieło czy umowę zlecenie, które chcą wziąć kredyt z klasycznym banku. Kolejnym plusem jest brak konieczności poręczenia lub zabezpieczenia w postaci mienia w przypadku braku wystarczających dochodów. Parabanki prawie każdemu klientowi udzielą pożyczki lub mikropożyczki na niedługi czas. Parabank to jednak nie tylko same plusy, ale również minusy. Jest wiele firm, które działają nieuczciwie. Często zwiększają oprocentowanie pożyczki bez wiedzy klienta. Ponadto brak ochrony Bankowego Funduszy Gwarancyjnego i Komisji Nadzoru Finansowego sprawia, że w przypadku upadłości parabanku nie wiemy, kto przejmie nasze długi. Szczególnie niepolecane jest lokowanie zgromadzonych środków na kontach oszczędnościowych w tego typu instytucjach.
Porównywarka pożyczek Twoim przyjacielem
Podczas przeszukiwania ofert banków i parabanków warto skorzystać z usług licznych porównywarek kredytowych. Po wpisaniu najważniejszych danych, takich jak kwota pożyczki którą chcemy wziąć oraz po podaniu czasu na który chcemy wziąć pożyczkę naszym oczom ukaże się dziesiątki ofert firm i instytucji, które bez problemu pożyczą nam potrzebne w danej chwili środki, na przykład na nowy samochód, remont mieszkania czy sprzęt elektroniczny. Serwis TwojaPierwszaChwilowka.pl jest szczególnie przejrzysty i pozwala przeanalizować dziesiątki ofert firm oferujących tak zwane chwilówki, czyli pożyczki na krótki okres, z niewielkim oprocentowaniem, nawet do 10 tysięcy złotych. Firmy, które wyświetlają się w wyszukiwaniach oferują możliwość wydłużenia spłaty bez dodatkowych kosztów, a nierzadko RRSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowania) w przypadku terminowych spłat wynosi w ich przypadku 0%.

Autor: Silesian

Tagi: Pożyczka w banku a może w parabanku Plusy i minusy obu instytucji