Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Poznając Mistrza Jana

Treść

Na rynku wydawniczym ukazał się album poświęcony Janowi Matejce, pierwszy z serii "Kolekcja Muzeum Narodowego w Krakowie". Książka obok arcydzieł prezentuje mniej znane prace mistrza. Część z nich reprodukowana jest po raz pierwszy.

- Ideą przewodnią albumu i całego cyklu "Kolekcja Muzeum Narodowego w Krakowie" jest prezentacja obiektów z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie. W albumie o Matejce publikowane są obrazy, akwarele i rysunki artysty od lat najmłodszych po dzieła z ostatnich lat życia. Część z nich można obejrzeć na ekspozycji stałej, niektóre pojawiają się na wystawach czasowych, ale są i takie, które przechowuje się tylko w magazynach muzealnych - podkreśla Barbara Ciciora-Czwórnóg, autorka tekstu i opracowania merytorycznego.
W pozycji zamieszczono najwybitniejsze i najciekawsze obrazy olejne ze zbiorów muzeum, m.in.: "Kościuszko pod Racławicami", "Wernyhora", "Otrucie królowej Bony", "Stańczyk udający ból zębów", "Wnętrze grobu Kazimierza Wielkiego" oraz szkice olejne do obrazów "Kopernik - Rozmowa z Bogiem" i "Jan III Sobieski pod Wiedniem".
Po raz pierwszy reprodukowane są m.in.: szkicownik Jana Matejki z Monachium (powstał w 1859 roku, gdy dwudziestoletni Matejko był w Monachium na stypendium), studia kostiumowe, "Piotr z Amiens - Krzyżowiec", "Portret młodego mężczyzny", studium pieczęci Bolesława Wstydliwego. Ze względu na popularność znalazły się tu m.in. reprodukcje obrazów Matejki ze zbiorów innych muzeów, takie jak: "Stańczyk w czasie balu na dworze królowej Bony", "Bitwa pod Grunwaldem" czy "Jadwiga Andegaweńska" z "Pocztu królów i książąt polskich".
Publikacja jest podzielona na dwie części. W pierwszej zamieszczono tekst ogólny omawiający twórczość Jana Matejki oraz krótką biografię artysty. Część drugą stanowi katalog wybranych prac Matejki ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie. Każda z ilustracji została opatrzona notą objaśniającą (glossą), dzięki czemu czytelnik uzyska więcej informacji na temat reprodukowanych dzieł. - W albumie są duże, całostronicowe ilustracje, na których można przyjrzeć się szczegółom obrazów, akwareli i rysunków Jana Matejki - zaznacza Barbara Ciciora-Czwórnóg.
Album jest dwujęzyczny (polsko-angielski). Może służyć pomocą m.in. dla przewodników, gwarantując poprawne użycie specjalistycznych wyrażeń z zakresu historii sztuki. Wysoki poziom edytorski zapewniło wydawnictwo BOSZ specjalizujące się w publikacjach albumów.
Małgorzata Bochenek

"Nasz Dziennik" 2005-10-06

Autor: ab