Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Pożegnanie nienarodzonego

Treść

(FOT. TWITTER.COM/FRFRANKPAvONE)

Proszę, módlcie się o przemianę serc w stosunku do aborcji – apeluje ksiądz Frank Pavone, jeden z najbardziej znanych na świecie obrońców życia.

W ostatnich dniach świat obiegło zdjęcie, które ks. Pavone opublikował na Twitterze. Fotografia wykonana została w Nowym Orleanie podczas pogrzebu dziecka zabitego przed narodzeniem. Małe ciałko dziecka złożono do białej trumny. Uczestnicy pogrzebu, zgodnie z tradycją chrześcijańskiego pochówku, mieli możliwość zobaczenia zmarłego dziecka i pożegnania się z nim.

Pogrzeby dzieci utraconych w wyniku poronienia, zmarłych przed narodzeniem lub zabitych w wyniku aborcji odbywają się także w Polsce. Pierwszy zbiorowy pogrzeb odbył się 10 lat temu. Wobec niesprawiedliwych ataków na prof. Bogdana Chazana nie sposób nie odnieść się do jego zasług związanych także ze zorganizowaniem pierwszego w Polsce zbiorowego pochówku dzieci zmarłych przed narodzeniem. Gdy rozpoczynał pracę w Szpitalu im. Świętej Rodziny jako jego dyrektor, zastał zamrażarki wypełnione ciałami dzieci zmarłych przed porodem albo tuż po urodzeniu. Z inicjatywy Marii Bienkiewicz z Fundacji Nazaret oraz z pomocą ks. prałata Józefa Maja, ówczesnego proboszcza w kościele św. Katarzyny na warszawskim Służewie, znaleziono miejsce na cmentarzu i z udziałem prof. Chazana, personelu szpitala i rodziców odbył się pierwszy pogrzeb dzieci.

W szpitalu na Madalińskiego w oparciu o polskie przepisy ustalono zasady związane z pochówkiem dzieci zmarłych przed narodzeniem. Z tych doświadczeń skorzystało wiele innych placówek medycznych, zorganizowano kursy dla położnych, lekarzy różnych szpitali w Polsce. Profesor Chazan przedstawiał temat pochówku na kilku konferencjach, m.in. na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie („Umarłych pogrzebać… Pogrzeb dziecka poronionego źródłem chrześcijańskiej nadziei”).

Personel Szpitala im. Świętej Rodziny ułatwia wszelkie formalności związane z pochówkiem dzieci. Znajduje się tam również specjalnie przygotowane pomieszczenie, w którym rodzice mogą się pożegnać ze zmarłym dzieckiem.

Małgorzata Jędrzejczyk
Nasz Dziennik, 26 lipca 2014

Autor: mj