Powstrzymać przemoc
Treść
Nie słabną ataki na chrześcijan w Indiach. Do przemocy dochodzi obecnie w różnych rejonach tego wielkiego kraju, na wschodzie, a ostatnio także w środkowych oraz południowych Indiach. Według Konferencji Biskupów Katolickich Indii (CBCI), ataki przeciw chrześcijanom w ostatnich dniach są najpoważniejszymi od czasu tragedii w Orisie, czyli od 23 sierpnia. Episkopat zażądał od władz podjęcia wszelkich kroków w celu powstrzymania przemocy.
W nocy z wtorku na środę 5 uzbrojonych napastników zaatakowało klasztor Karmelitanek w miejscowości Banduha koło Ujjainu w Madhja Pradeś (środkowe Indie) i postrzeliło gwardiana o. Amara Singha, który próbował bronić sióstr. Wcześniej, 13 września, w tym samym stanie spalono kościół Masihi Mandir należący do (protestanckiego) Kościoła Południowych Indii. Zniszczono także świątynię syro-katolicką św. Jerzego w Ujire oraz posąg Matki Bożej z Lourdes w mieście Kolar (oba miasta w stanie Karnataka na południu).
Natomiast w niedzielę przedmiotem napaści było łącznie 13 kościołów i innych obiektów kultu (w tym 4 katolickie, pozostałe to protestanckie) w Mangalore, Udupi i Belthanga w stanie Karataka. Ucierpiało wielu wiernych, w tym kobiety i dzieci. Ze szczególną wrogością napastnicy atakowali świątynie zielonoświątkowców, m.in. w Bajrang Dal. Hinduiści oskarżają tamtejszych pastorów o szerzenie nawróceń na chrześcijaństwo.
Protestując przeciwko tragicznym wydarzeniom, tysiące chrześcijan przeszło w marszu ulicami miasta Mangalur w stanie Karnataka. Ich marsz został zatrzymany brutalnie przez policję. Sytuacja zaostrzyła się ostatnio także w najbardziej chrześcijańskim stanie Indii - Kerali na południu kraju. W nocy z niedzieli na poniedziałek dokonano tam zamachu na katolicki ośrodek opieki.
CBCI ostro potępiła niedawne ataki na chrześcijan w Karnatace i zażądała od władz podjęcia wszelkich kroków powstrzymujących przemoc. Przewodniczący CBCI ks. kard. Varkey Vithayathil wyraził swój ból i zaskoczenie napaściami na chrześcijan. - Są one przejawem rosnącej nietolerancji niektórych warstw społeczeństwa, które bezczelnie rzucają wyzwanie konstytucyjnym prawom obywateli tego kraju - oświadczył purpurat.
Księża biskupi zwrócili uwagę, że ataki nie sprowokowały chrześcijan do działań odwetowych, a "wspólnota chrześcijańska zachowuje się dotychczas w sposób pokojowy, i to nawet w sytuacjach najbardziej prowokacyjnych". "Należy to postrzegać nie jako wyraz słabości, ale jako świadomy wybór na rzecz zasad cywilizowanego współżycia" - stwierdza oświadczenie CBCI. Biskupi podkreślają, iż "Bezpodstawne oskarżenia o nieuczciwe nawrócenia są wysuwane w interesie wyłącznie grup zaangażowanych w dzielenie społeczeństwa według ich wierzeń religijnych. Jako odpowiedzialni obywatele Indii nie będziemy się poddawać tej taktyce, która służy podziałom".
Bardziej efektywnych działań, mających na celu ochronę praw chrześcijan w Indiach, domagają się europarlamentarzyści. Z projektem rezolucji dotyczącej zbliżającego się szczytu UE - Indie wystąpili posłowie Unii na rzecz Europy Narodów (UEN). Politycy europejscy i indyjscy, którzy spotkają się w dniach 29-30 września w Paryżu, podejmą temat trwających od 23 sierpnia w Indiach prześladowań chrześcijan. Sytuacja jest dramatyczna, tylko w stanie Orisa odnotowano co najmniej 45 ofiar śmiertelnych, 5 osób uznano za zaginione, ponad 18 tys. zostało rannych. Wszystkich śmiertelnych ofiar prześladowań w Indiach jest już ok. 100.
Małgorzata Bochenek, KAI
"Nasz Dziennik" 2008-09-19
Autor: wa