Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Powstanie Warszawskie-książki

Treść

Jeszcze w tym tygodniu trafią do księgarń nowe publikacje na temat Powstania Warszawskiego. W tym roku mija 62. rocznica wybuchu Powstania.
Polskie Radio, wraz z Belloną , przygotowało "książkę do słuchania". Jest nią czteropłytowy album CD, pod tytułem "Powstańcze epizody". Wydawnictwo zawiera cykl 65 audycji radiowych, prezentujących najważniejsze fakty i cały dramatyzm wydarzeń Powstania Warszawskiego. Autorzy cytują obszernie powstańcze dokumenty: rozkazy i meldunki dowódców, oświadczenia i decyzje władz w Londynie, pamiętniki uczestników, fragmenty artykułów powstańczej prasy, fragmenty audycji Radia Błyskawica i wiele innych. Audycje nadawane były w programie I Polskiego Radia i cieszyły się tak ogromnym zainteresowaniem wśród słuchaczy. Album będzie dostępny w sprzedaży jeszcze w tym tygodniu.

Jutro (25.07. o 16.00) w Muzeum Powstania Warszawskiego, z udziałem wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego Tomasza Merty, zostanie zaprezentowany kolejny tom "Wielkiej Ilustrowanej Encyklopedii Powstania Warszawskiego". Publikacja zawiera unikatowy zbiór haseł dotyczących Powstania. Opisują one sytuację w Warszawie przed wybuchem powstania, w czasie jego trwania oraz po kapitulacji. Tom zawiera liczne artykuły tematyczne, umożliwiające poznanie przekroju walk oraz realiów życia społecznego i kulturalnego stolicy. Stanowi uzupełnienie opublikowanych wcześniej tomów: 2-giego,3-ego,4-ego,5-tego i 6- tego.

Także w najbliższych dniach trafi do księgarń monografia autorstwa Piotra Rozwadowskiego "Warszawa 1944-1945". Monografia jest poświęcona rozwojowi sytuacji strategicznej w rejonie Warszawy od lipca 1944 roku do stycznia 1945 roku. Znaczną jej część zajmuje Powstanie Warszawskie i jego wpływ na zmianę sytuacji wojennej nad Wisłą. Jest to pierwsze tak syntetyczne opracowanie ujmujące realia sytuacji wojskowej w środkowej Polsce w czasie Powstania Warszawskiego i po jego upadku.

Kolejna publikacja to "Lotnicy '44. Na pomoc Warszawie" Neil'a Orpen'a. Przygotowana przez Świat Książki publikacja opisuje wyjątkową misję niosących pomoc powstańcom południowoafrykańskich sił powietrznych. Publikacja zawiera materiały archiwalne: zdjęcia pilotów i maszyn, dane techniczne i schematy bombowca Liberator B-24, kopie meldunków lotniczych oraz zdjęcia powstańców.
Od maja w stołecznym Muzeum Powstania Warszawskiego można oglądać Liberatora - słynny amerykański samolot dalekiego zasięgu, główny bombowiec strategiczny aliantów w czasie II wojny. Na takich maszynach w ekstremalnych warunkach latali nad Warszawę m.in. bohaterscy piloci z Afryki Południowej, przewożący zrzuty dla powstańców.
Prezentacja książki zaplanowana jest na 3 sierpnia w Muzeum Powstania Warszawskiego. Odbędzie się ona z udziałem Ambasadora Republiki Południowej Afryki w Polsce oraz kombatantów SAAF: pułkownika Dirk'a U. Nel, dowódcy dywizjonu 31 w czasie lotów zrzutowych dla Warszawy, porucznika pastora Brayan'a Desmond'a Jones'a, członka dywizjonu 31 nawigatora w załodze porucznika Klette'a w nocy 13/14 sierpnia 1944 r.
Spotkanie z południowoafrykańskimi kombatantami 3 sierpnia o 18.00.

e.hołubowicz iar/dyd

Polskie Radio 2006-07-24

Autor: wa