Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Powstanie Muzeum Ziem Zachodnich

Treść

Z inicjatywy Zarządu Województwa Dolnośląskiego, przy współudziale Zakładu Narodowego im. Ossolińskich powstanie we Wrocławiu Muzeum Ziem Zachodnich. Jego podstawowym celem ma być gromadzenie dokumentów, pamiątek i relacji związanych z ostatnim 60-leciem dziejów Dolnego Śląska i tym samym uzupełnienie "białych plam" w historii tego regionu naszego kraju. Ważnym zadaniem tego muzeum będzie także inicjowanie akcji edukacyjnych i kulturalnych realizowanych wspólnie z organizacjami społecznymi.
Na pierwszą część ekspozycji mają się składać materiały ukazujące dzieje Dolnego Śląska w końcowym okresie
II wojny światowej, drugą natomiast powinno stanowić Centrum Sztuki Współczesnej eksponujące dorobek twórców związanych z tym regionem od momentu zakończenia wojny.
Projekt zakłada, że muzeum miałoby swoją siedzibę w budynku dawnego Browaru Piastowskiego we Wrocławiu przy ul. Jedności Narodowej. Lokalizacja ta związana jest z europejskim trendem przywracania architekturze przemysłowej znaczenia w życiu publicznym poprzez realizowanie w niej nowych przedsięwzięć kulturalnych i społecznych.
Ponieważ marszałek województwa dolnośląskiego zapowiedział już, że Muzeum Ziem Zachodnich nie będzie instytucją kultury w rozumieniu ustaw o muzeach oraz o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, nie będzie ono finansowane z budżetu samorządu. Dlatego projekt powołania nowego muzeum przewiduje, że jego działalność byłaby finansowana ze środków zewnętrznych pochodzących od sektora publicznego i prywatnego.
Szczegóły tego cennego przedsięwzięcia mają być wypracowane podczas szerokich konsultacji m.in. z organizacjami społecznymi, środowiskami kulturalnymi i artystycznymi oraz ze specjalistami z dziedziny muzealnictwa i sztuk pięknych.
Marek Zygmunt, Wrocław

"Nasz Dziennik" 2005-08-04

Autor: ab