Powstaje papieski ołtarz w Jerozolimie
Treść
Jednym z nielicznych, a zarazem najbardziej widocznych znaków przygotowań do zbliżającej się wizyty Benedykta XVI w Izraelu jest budowa ołtarza w Jerozolimie. We wtorek, 12 maja br., Ojciec Święty przewodniczyć będzie Mszy św. w Dolinie Jozafata u podnóża Góry Oliwnej.
Po prawej stronie ołtarza znajdowała się niegdyś rolnicza posiadłość, którą ewangeliści nazwali Getsemani. To tutaj właśnie, jak zanotował św. Jan, Jezus często spotykał się ze swymi uczniami (por. J 18, 2). Obecnie wznosi się tu otwierająca się trzema wielkimi łukami na Dolinę Jozafata świątynia, znana jako Bazylika Agonii, nazywana też Bazyliką Wszystkich Narodów. Tradycja chrześcijańska wskazuje to miejsce, w którym Chrystus Pan "upadł na kolana i modlił się: 'Ojcze, jeśli chcesz, zabierz ten kielich ode Mnie! Ale nie moja wola, lecz Twoja niech się dzieje'. Wtedy ukazał Mu się anioł z nieba i umacniał Go. On zaś, tocząc wewnętrzną walkę, jeszcze żarliwiej się modlił. A Jego pot był jak krople krwi, spadające na ziemię" (Łk 22, 41-44).
Po lewej stronie ołtarza, kilkanaście metrów wyżej, wznoszą się z kolei mury starej Jerozolimy ze słynną zamurowaną Bramą Piękną, zwaną też Bramą Złotą.
Ciekawostką jest fakt, że miejsce przygotowywane do Eucharystii i spotkania Benedykta XVI z wiernymi wyznaczono pośród starych cmentarzy wyznawców trzech religii: judaizmu, islamu i chrześcijaństwa. Zbocze Góry Oliwnej pokryte jest tysiącami kamiennych grobów żydowskiej nekropolii opadającej stromo ku Dolinie Jozafata. Po przeciwnej stronie znajduje się cmentarz muzułmański. Z kolei miejsce, na którym wzniesiono papieski ołtarz i wyznaczono sektory dla wiernych, to stary cmentarz chrześcijański z kilkudziesięcioma zachowanymi nagrobkami.
Przewodnicząc Eucharystii przy wzniesionym w Dolinie Jozafata ołtarzu, Benedykt XVI będzie miał przed oczyma należącą do prawosławnych Greków bazylikę św. Szczepana, "zamykającą" teren spotkania. Chrześcijańska tradycja lokalizuje tu miejsce kamienowania pierwszego świętego męczennika za wiarę, w którym to wydarzeniu czynnie uczestniczył niegdyś św. Paweł - Apostoł Narodów.
Nie sposób nie zauważyć, iż na jedyną podczas całej wizyty papieskiej w Jerozolimie Eucharystię pod gołym niebem wybrano szczególne miejsce.
Sebastian Karczewski, Jerozolima
"Nasz Dziennik" 2009-05-07
Autor: wa