Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Powstaje Centrum Polonia In Tertio Millenio

Treść

Przez dwa dni Toruń stał się miejscem spotkania Polaków zamieszkujących najodleglejsze zakątki świata - Amerykę Północną i Południową, Australię oraz Europę. Hasłem X Forum Polonijnego były słowa "Ojczyzna w łączności z Polonią świata".
W obradach uczestniczyli między innymi przedstawiciel prezydenta RP były premier Jan Olszewski, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, wicemarszałek Sejmu Andrzej Lepper. Rząd reprezentowali minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, wiceminister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski oraz wiceminister transportu Zbigniew Wysocki. Przybyli także wojewoda kujawsko-pomorski Józef Ramlau, prezydent Torunia Michał Zaleski, przewodniczący Rady Miasta Torunia Józef Jaworski oraz parlamentarzyści parlamentu RP i Europejskiego. Po raz pierwszy Forum Polonijne odbyło się w nowych gmachach Centrum Polonia In Tertio Millenio. Otwarcia spotkania dokonali kapitan żeglugi wielkiej Zbigniew Sulatycki, honorowy prezes Polskiego Stowarzyszenia Morskiego-Gospodarczego, oraz ojciec Tadeusz Rydzyk, rektor Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej.
Głównym punktem spotkania Polonii świata było poświęcenie Centrum. - Uczestniczymy w uroczystym otwarciu i poświęceniu Polonia In Tertio Millenio. Należy się wielkie uznanie Ojcu Dyrektorowi Tadeuszowi Rydzykowi za realizację bardzo śmiałego pomysłu - mówił ks. bp Andrzej Suski. - Kiedy jakieś trzy lata temu opowiedziałem księdzu biskupowi o pomyśle i spytałem, co on o tym sądzi, powiedział: budować, tylko szybko, bo później nie będzie się chciało - wspominał ojciec Tadeusz Rydzyk. - Dzieło to jest tym bardziej cenne, że stanowi dar społeczeństwa. Na ten dar składają się modlitwy i ofiary wielu ludzi - dodał ksiądz biskup. Do kampusu uczelni oprócz akademika będą należeć m.in. sale wykładowe i biurowe, biblioteka, duża aula, sala gimnastyczna, stołówka, restauracja, siłownia. Kolejnym etapem - jak mówi dyrektor Radia Maryja ojciec Tadeusz Rydzyk - ma być dom dla osób starszych "Przystanek do nieba". W skład Centrum Polonia in Tertio Millenio w dalszej przyszłości ma wchodzić także m.in. Muzeum Osiągnięć Narodu Polskiego.
Tradycją Forum Polonijnego stało się odsłonięcie kolejnego popiersia wielkiego Polaka. Tym razem na dziedzińcu przed gmachem Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej stanął postument Ignacego Jana Paderewskiego. Sylwetkę tego wielkiego męża stanu przedstawił dr Jan Konopka ze Szwajcarii w referacie "Ignacy Jan Paderewski - trybun Narodu Polskiego". W swoich wystąpieniach Polonia rozsiana po świecie i Polacy zza wschodniej granicy dzielili się problemami, z jakimi borykają się w krajach zamieszkania, ale także swymi radościami. - Spotkanie w Toruniu jest dla mnie spotkaniem przyjaciół o zbliżonych poglądach oraz szanujących te same wartości - mówił Jerzy Darski, prezes Polskiego Komitetu Obywatelskiego w Chicago.
Większość prelegentów podnosiła ten sam zasadniczy problem - polskich placówek dyplomatycznych, które pozostają obsadzone ludźmi starego systemu. - Ambasady i konsulaty działają nie najlepiej, realizując agenturalne zadania, straciły pokładane w nich nadzieje - mówił Jerzy Darski. - Dopóki nie zmienimy ludzi ze starego portfela, nie będzie dobrze - dodał redaktor Zbigniew Tyszko z Norwegii. - Jeśli mamy oddychać dwoma płucami, musimy zmienić tę sytuację - dodał Aleksander Oczak, członek zarządu organizacji "Nasza Polonia" w Australii. Zwrócił on również uwagę na problem malejącej liczby wyborców poza granicami Polski, co dzieje się na skutek zaostrzonych przepisów odbierających Polonii bierne prawo wyborcze. - Liczba wyborców systematycznie maleje. Pamiętam, jak w Australii głosowało 4 tysiące osób, tymczasem podczas ostatnich wyborów swój głos oddało zaledwie 700 Polaków - dodał Aleksander Oczak.
Uczestnicy X Forum Polonijnego wyrazili swoje oburzenie napaściami na Radio Maryja i jego dyrektora ojca Tadeusza Rydzyka. Radio Maryja, Telewizja Trwam, "Nasz Dziennik" i Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej to filary dla wolnej Polski - mówili uczestnicy spotkania Polonii świata. - Moja tu obecność jest wyrazem solidarności i wsparcia dla Ojca Dyrektora Tadeusza Rydzyka w związku z napaściami medialnymi - zaznaczył minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
W niedzielne popołudnie uczestnicy Forum spotkali się z byłym premierem, a obecnie doradcą prezydenta RP Janem Olszewskim, oraz prezesem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim. Polacy reprezentujący organizacje polonijne na całym świecie wyrazili nadzieję na poprawę warunków współpracy między nimi a rządzącymi. - Wreszcie głosowałem na partię, która wygrała wybory, i na zwycięskiego prezydenta. Ale po kilku miesiącach widzę, że najpierw musimy ratować rząd - powiedział dr Przemysław Zagierski z Uniwersytetu w Oslo. Prezes Jarosław Kaczyński stwierdził, że ostatnie 17 lat zostało zmarnowane, jeśli chodzi o polskie stosunki międzynarodowe, a sprawy polonijne również zostały bardzo zaniedbane. Podobne zdanie wyraził Jan Olszewski. Ostatnie 17 lat określił jako wielkie rozczarowanie. - Jeśli ktoś powiedziałby mi wtedy, że po 17 latach tysiące młodych ludzi będzie zmuszonych do wyjazdu, nie z powodów politycznych, nie z powodu prześladowań, lecz z tego samego powodu, który zmusił do wyjazdu waszych przodków - z powodu poszukiwania chleba, nie uwierzyłbym - powiedział Olszewski uczestnikom Forum. - To jest sytuacja dramatyczna - dodał. - To spotkanie napawa nadzieją - zauważył prezes Kaczyński. - Jeśli zadam pytanie, czy warto być Polakiem i spojrzę na Europę, na świat, to odpowiedź nie jest taka oczywista. Ale Państwo, którzy przyjechaliście na to Forum, odpowiadacie jednoznacznie. Za to dziękuję - dodał prezes Prawa i Sprawiedliwości.
Katarzyna Cegielska, Toruń

"Nasz Dziennik" 2006-04-24

Autor: ab