Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Powiedz mi, ojcze, czym jest badanie myśli?

Treść

Nie bądź wyniosły, aby nie przyniosło ci to szkody. Ojcowie wyznaczyli odpowiedni czas, by badać myśli, mówiąc samemu sobie rano: „Zdaj sprawę sobie samemu, jak minęła noc”, a wieczorem: „Jak minął dzień”.

List tego samego brata do tegoż Starca: „Dlaczego, ojcze, poleciłeś mi, żebym, gdy coś zobaczę, mówił, zanim zostanę zapytany, podczas gdy Ojcowie powiadają, żeby nie odpowiadać przed pytaniem, a abba Nisteros z tego powodu był podziwiany, ponieważ mówił w cenobium: «Ja i osioł to jedno». Powiedz mi, ojcze, czym jest badanie myśli i czy należy to czynić w nakazanym czasie i w jakim?

Odpowiedź Jana:

Bracie, Starcy mówią według miary człowieka. Jest więc czas, w którym może posługiwać i wtedy powinien pokazać owoce służby. Jest czas, gdy człowiek dochodzi do tego, by jemu posługiwano i inne są jego możliwości. O rzeczach doskonałych mówi się ludziom doskonałym, o innych tym, którzy są pod prawem. Są bowiem wypróbowywani przez nauczycieli. Gdy umrzesz dla świata, będziesz mógł powiedzieć tak, jak abba Nisteros: „Jestem osłem”. Nie bądź wyniosły, aby nie przyniosło ci to szkody. Ojcowie wyznaczyli odpowiedni czas, by badać myśli, mówiąc samemu sobie rano: „Zdaj sprawę sobie samemu, jak minęła noc”, a wieczorem: „Jak minął dzień”. W międzyczasie zaś, gdy myśl będzie ci ciążyć, uważaj.

Fragment publikacji Listy Barsanufiusza i Jana

Barsanufiusz i Jan (VI w.), byli pustelnikami, którzy żyli na terenie klasztoru Abba Seridosa w rejonie Gazy (Palestyna). Zwracano się do nich z pytaniami dotyczącymi wyjaśnienia zarówno poważnych problemów duchowych jak i praktycznych zagadnień dnia codziennego. W taki sposób powstał niezwykły korpus Listów, w którym, jak w zwierciadle, możemy zobaczyć nie tylko odbicie odległej epoki, ale także nasze codzienne sprawy. Do spadkobierców duchowych obydwóch Starców należy m.in. znany już polskiemu Czytelnikowi Doroteusz z Gazy.

Żródło: cspb.pl, 28

Autor: mj