Potrzeby ubogich przed własnymi
Treść
(FOT. REUTERS)
Współczucie, dzielenie się i Eucharystia – to przesłania, jakie płyną z Ewangelii o rozmnożeniu chleba – mówił wczoraj w czasie rozważania przed modlitwą „Anioł Pański” Ojciec Święty Franciszek. Papież wezwał wiernych do zatroszczenia się najpierw o potrzeby innych ludzi, a dopiero potem o własne. Zwrócił również uwagę, że o ile uczniowie Jezusa kierowali się logiką tego świata, o tyle On działał zgodnie z logiką Bożą, czyli dzielenia się.
Na początku rozważania Ojciec Święty przypomniał opisany w niedzielnej Ewangelii cud rozmnożenia chleba. Papież zauważył, że ze zdarzenia tego wypływają trzy przesłania: współczucie, dzielenie się i Eucharystia. To pierwsze oznacza przedkładanie czyichś problemów i trudności nad własne. – Znakiem tego współczucia są liczne uzdrowienia, jakich dokonał. Jezus uczy nas, abyśmy potrzeby ubogich postawili przed naszymi. Nasze potrzeby, nawet te najbardziej uprawnione, nigdy nie będą tak pilne, jak potrzeby ludzi biednych, którzy nie posiadają niezbędnych środków do życia – nauczał Franciszek.
Jak mówił Ojciec Święty, drugie przesłanie to gotowość dzielenia się z innymi po bratersku tym, czego potrzebują. – Warto porównać reakcję uczniów na obecność ludzi zmęczonych i głodnych z reakcją Jezusa. Uczniowie uważają, że lepiej będzie odprawić ludzi, aby poszli poszukać sobie czegoś do jedzenia. Jezus natomiast mówi: „Wy dajcie im jeść!” – przypomniał.
Papież podkreślił, że w geście rozmnożenia chleba ukryta jest zapowiedź Eucharystii. – W Eucharystii Jezus nie rozdaje chleba, ale chleb życia wiecznego, daje siebie samego, ofiarując się Ojcu z miłości do nas – powiedział. Ojciec Święty zaznaczył, że „te trzy przesłania – wnioski, wypływające z dzisiejszych czytań mszalnych, stanowią drogę, którą Jezus wskazuje nam w tej Ewangelii. – Jest to droga, która prowadzi nas do stawiania czoła w duchu braterstwa potrzebom tego świata, ale która prowadzi nas poza ten świat, gdyż wychodzi od Boga Ojca i powraca do Niego – mówił.
Po odmówieniu modlitwy maryjnej i udzieleniu zgromadzonym na placu św. Piotra błogosławieństwa apostolskiego Ojciec Święty pozdrowił pielgrzymów z Włoch i innych krajów, m.in. włoskich skautów.
Małgorzata PabisNasz Dziennik, 4 sierpnia 2014
Autor: mj