Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Potrzebna spójna polityka

Treść

Górnicze związki zawodowe rozpoczęły działania na rzecz stworzenia grupy, która reprezentowałaby interesy polskiego górnictwa na forum Unii Europejskiej. Zdaniem związkowców, węgiel, powinien odgrywać ważną rolę w polityce energetycznej UE.

- W polityce energetycznej coraz bardziej uzależniamy się od gazu, obojętnie, czy jest to gaz norweski, czy rosyjski. Nie wykorzystujemy tu swoich naturalnych bogactw, czyli węgla kamiennego i brunatnego. Tymczasem energia pochodząca z tych nośników jest tańsza od gazu. Brakuje tu sprzymierzeńców w tej sprawie, wśród polityków także - powiedział nam Dominik Kolorz, przewodniczący Sekcji Krajowej Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ "Solidarność". Według związkowców, węgiel jako nośnik energii musi być częścią spójnej polityki energetycznej państwa, której jednak w takiej formie nie ma.
Związkowcy podkreślają, że nie wystarczy wywalczyć podwyżki płac dla górników, jeśli potem wskutek podwyżek cen energii będą je musieli oddać. Stąd postulat, aby również górnicze związki zaangażowały się w lobbing polskiego węgla na forum UE.
- Prognozy światowe jednoznacznie mówią - podkreśla Kolorz - że zużycie węgla, czy to na cele energetyczne, czy do produkcji stali, będzie wzrastać przez najbliższe 20 lat.
- My jesteśmy w o tyle trudnej sytuacji, że większość krajów UE, oprócz Niemiec, szczątkowo Hiszpanii, Anglii, nie posiada już zasobów węgla kamiennego. Korzystają z innych źródeł energii. Dlatego trudno się przebić z takim lobbingiem na forum UE - mówi Kolorz.
Unijna polityka energetyczna nie przekreśla węgla jako paliwa - dopuszcza jego rozwój, pod warunkiem jednak zastosowania takich technologii, które zminimalizują emisję dwutlenku węgla. UE chce rozwijać czyste technologie oraz tzw. sekwestrację, czyli wychwytywanie dwutlenku węgla i lokowanie go w bezpiecznych miejscach.
Paweł Tunia
Nasz Dziennik 6-04-2007, Nr 82 (2795)

Autor: bj

Tagi: górnicy