Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Potrzeba odważnego chrześcijaństwa

Treść

- Potrzebujemy chrześcijaństwa odważnego w wyznawaniu wiary i odważnego w porządkowaniu świata wiarą owocującą przez miłość - mówił wczoraj ks. abp Józef Michalik, metropolita przemyski, w czasie uroczystej Mszy św. dziękczynnej za 750 lat Kapituły Warmińskiej i za jej kanonika Mikołaja Kopernika. Odprawiona we Fromborku Eucharystia była zwieńczeniem 352. Zebrania Plenarnego, które od piątku obradowało w Olsztynie.
Sytuacja w naszej Ojczyźnie po powodzi, prawo do obecności krzyża w przestrzeni publicznej, prześladowania chrześcijan na świecie, a także kwestia zapłodnienia metodą in vitro to główne tematy, które poruszyli księża biskupi w czasie spotkania. W związku z wyborami prezydenckimi pasterze Kościoła przypomnieli o odpowiedzialności za Polskę, która powinna się wyrazić m.in. poprzez udział w wyborach.
Episkopat obradował w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym "Hosianum" w Olsztynie. Po zapoznaniu się ze szkodami, jakie wyrządziła powódź, księża biskupi wyrazili głębokie współczucie wszystkim dotkniętym klęską. Zapewnili powodzian o pamięci w modlitwie i duchowej bliskości, zachęcając też wszystkich wiernych do niesienia systematycznej duchowej i materialnej pomocy ofiarom kataklizmu.
Ważnym problemem, którym zajął się Episkopat, było odwołanie się Włoch od wyroku Trybunału w Strasburgu zakazującego umieszczania krzyża w szkole. Solidaryzując się z Włochami, księża biskupi wezwali do "obrony obecności znaku zbawienia - krzyża, w przestrzeni publicznej w krajach Europy".
W komunikacie wydanym na zakończenie obrad księża biskupi powrócili do problemu stosowania metody zapłodnienia pozaustrojowego. "Technologia ta pociąga za sobą przewidywane i planowane uśmiercanie istot ludzkich w fazie embrionalnej. Jest zarazem instrumentalnym i przedmiotowym ich traktowaniem. Poprzez laboratoryjne namnażanie embrionów obciąża poważną odpowiedzialnością moralną wobec ich życia i ludzkiej godności. Metoda ta jest niezgodna z prawem Bożym i naturą człowieka" - czytamy w dokumencie. Pasterze Kościoła w Polsce wyjaśniają jednocześnie, że osoby stosujące tę procedurę i z niej korzystające są zagrożone popełnieniem ciężkiego grzechu zrywającego więź z Bogiem i osłabiającego jedność z Kościołem Chrystusowym. "Taki zaś grzech sprawia samowykluczenie z Komunii eucharystycznej aż do czasu otrzymania przebaczenia w sakramencie pokuty i pojednania" - napisali księża biskupi.
Episkopat zakończył obrady w sobotę wieczorem. Tego samego dnia biskupi udali się na pola Grunwaldu, by w ten sposób uczcić 600-lecie bitwy z Krzyżakami. W niedzielę natomiast we Fromborku odbyło się uroczyste dziękczynienie za 750 lat Kapituły Warmińskiej. Mszy św. przewodniczył ks. abp Józef Kowalczyk, Prymas Polski. W homilii ks. abp Józef Michalik zaznaczył, że żyjemy w czasach ostrego starcia cywilizacyjnego. - Stają naprzeciw siebie dwie różne kultury, dwa różne spojrzenia na człowieka i na świat. Jedna widzi aspekt Boga obecnego w historii dziejów i duchowy aspekt człowieka. Druga, wynikająca z jednostronnej interpretacji darwinizmu, prowadzi do radosnego, płytkiego, ale za to głośnego i triumfalnego nihilizmu i w efekcie pozbawia człowieka prawdy o jego głębszym powołaniu - wyjaśniał. Wezwał Kościół do skutecznego budzenia sumień możnych tego świata, bo teraz nie ma komu, i często nie wiadomo jak, bronić najsłabszych, niemających sił i głosu, a nawet pozbawionych prawa do urodzenia się i życia. Podkreślił, że chrześcijaństwo nie może być dziś byle jakie.
Na zakończenie uroczystości zostało poświęcone epitafium Mikołaja Kopernika.
Małgorzata Pabis
Nasz Dziennik 2010-06-21

Autor: jc