Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Potrzeba modlitwy i wsparcia

Treść

O modlitwę i pomoc dla ofiar trzęsienia ziemi w Nowej Zelandii, do którego doszło w poniedziałek, apelują Caritas tego kraju i inne instytucje kościelne. Ponad 70 osób zginęło, kilkaset uznano za zaginione, wiele pozostaje bez dachu nad głową. Zniszczeniu uległy również budynki sakralne.
Telegram Benedykta XVI z zapewnieniami o modlitwie w intencji wszystkich dotkniętych katastrofą i tych, którzy biorą udział w akcji ratunkowej, na ręce ks. bp. Barry´ego Jonesa, ordynariusza Christchurch, przesłał ks. kard. Tarcisio Bertone, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej. Podkreślił w nim, że Ojciec Święty jest bardzo przejęty wiadomością o tragedii, jaka dotknęła mieszkańców Nowej Zelandii.
- Jesteśmy głęboko zasmuceni i zszokowani, że to ostatnie trzęsienie ziemi kosztowało tak wiele istnień ludzkich i spowodowało tyle ran i cierpienia - podkreśla Michael Smith, dyrektor Caritas Nowej Zelandii. W specjalnym komunikacie na stronie internetowej zapewnia, że Caritas robi wszystko, co może, aby zapewnić pomoc potrzebującym. We współpracy ze Stowarzyszeniem św. Wincentego ş Paulo i innymi organizacjami katolickimi Caritas stara się odpowiedzieć na wszelkie pilne potrzeby. Planuje również długoterminową odbudowę miasta i pomoc osobom dotkniętym katastrofą. Michael Smith wyjaśnił też, że obecnie potrzeby są znacznie większe niż po poprzednim trzęsieniu ziemi, do którego doszło w Christchurch we wrześniu zeszłego roku. Caritas Nowej Zelandii zobowiązała się przekazać 25 tys. dolarów nowozelandzkich na pomoc poszkodowanym.
Gwałtowne trzęsienie ziemi uszkodziło też budynki kościelne. Znacznych zniszczeń doznały katolicka katedra Najświętszego Sakramentu i katedra anglikańska w Christchurch. Jak podało Radio Watykańskie, obie ponadstuletnie budowle uległy częściowemu zawaleniu.
Jak informuje w rozmowie z agencją Fides o. Paul Shannahan, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych w Nowej Zelandii, obecnie w Christchurch pracują ekipy ratunkowe z siedmiu krajów, które przede wszystkich szukają osób uwięzionych pod gruzami zawalonych budynków. Pracę dodatkowo utrudniają silne wstrząsy wtórne, których do tej pory było ponad 20. Ojciec Shannahan apeluje do społeczności międzynarodowej o zjednoczenie się w modlitwie w intencji ofiar kataklizmu. Z takim samym apelem wystąpił ks. abp Philip Wilson z Adelaide, przewodniczący Episkopatu Australii.
Maria Popielewicz
Nasz Dziennik 2011-02-24

Autor: jc