Potrzeba modlitwy, aby Naród nie zginął
Treść
W obliczu doświadczeń, jakie dotykają naszą Ojczyznę, do modlitwy w jej intencji wezwał wczoraj na Jasnej Górze o. Izydor Matuszewski, generał Zakonu Paulinów. Suma pontyfikalna na jasnogórskim szczycie była centralnym punktem uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w naszym narodowym sanktuarium. W czasie Eucharystii zgodnie z tradycją poświęcono zioła i kwiaty. Rzesze uczestników stanowili pątnicy, którzy pielgrzymowali pieszo w grupach z całego kraju, aby pokłonić się Królowej Polski.
Witając pielgrzymów, o. Izydor Matuszewski, generał Zakonu Paulinów, przypomniał słowa, jakie do trojga dzieci w Fatimie skierowała Matka Boża, kiedy zapytała, czy zechcą ofiarować swoje cierpienia za nawrócenie grzeszników. Ojciec Matuszewski wyraził przekonanie, że podobne pytanie kieruje do nas dzisiaj Maryja z Jasnej Góry. - Ona woła o prawdę w całym życiu Narodu, nie o jej okruszyny zdeformowane przez niektóre media. Maryja woła o nawrócenie, którego wszystkim nam potrzeba - podkreślił generał Zakonu Paulinów. - Jak bowiem odczytać te kataklizmy powodziowe w czasie, gdy wyniesiony został na ołtarze męczennik za prawdę w życiu społecznym, utopiony w wodach Wisły błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko? Jak odczytać katastrofę smoleńską? Jak odczytać drwiny z krzyża przed Pałacem Prezydenckim i robienie sobie z niego zabawy polityczno-satanistycznej? - pytał. Jak podkreślił, nasza Ojczyzna potrzebuje obecnie wielkiej modlitwy o nawrócenie, a także pokuty, aby nasz Naród - "tak ukochany przez Maryję" - nie zginął.
Na Jasną Górę w niedzielę przybyło około 100 tys. pątników z całej Polski i z zagranicy - ze Słowacji, z Węgier, Chorwacji, Ukrainy, Włoch, Francji, Białorusi i Łotwy. Sumie na jasnogórskim szczycie przewodniczył ks. abp Józef Kowalczyk, metropolita gnieźnieński, Prymas Polski, a koncelebrowali ją ks. abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski,
ks. bp Wacław Depo, ordynariusz zamojsko-lubaczowski i ks. bp Jan Wątroba, biskup pomocniczy częstochowski, a także liczni kapłani.
W homilii ks. abp Kowalczyk podsumował swoją dwuletnią pracę jako nuncjusz apostolski w naszym kraju, zachęcił także do życzliwego przyjęcia jego następcy ks. abp. Celestina Migliorego. Nawiązując do obecnej sytuacji, jaka wytworzyła się wokół krzyża przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie, wezwał, by nie wykorzystywać tego znaku do własnych celów - politycznych i niepolitycznych.
Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jak co roku gromadzi na Jasnej Górze bardzo wiele pieszych pielgrzymek. Jest zatem okazją do podsumowań sezonu pielgrzymkowego. Jak poinformowało Biuro Prasowe Jasnej Góry, od 22 maja do sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej przybyło 157 pielgrzymek pieszych. Wędrowało w nich ponad 100 tys. osób. Najwięcej pątników przybyło z Warszawy - 17 180 pątników, z czego najwięcej - 9 tys. - szło w 299. Warszawskiej Pielgrzymce Pieszej prowadzonej przez Ojców Paulinów. Najdłuższą trasę przeszli pielgrzymi z Gdańska - 640 km w ciągu 19 dni. Oprócz pieszych przybyły także 54 pielgrzymki rowerowe, w których przyjechało 2 820 osób, 11 pielgrzymek biegowych (193 osoby) oraz jedna pielgrzymka konna z Zaręb Kościelnych licząca 45 osób.
Maria Popielewicz
Nasz Dziennik 2010-08-16
Autor: jc