Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Potrzeba ludzi sumienia

Treść

- Piętrzą się problemy społeczne, gospodarcze, polityczne, powiększa się bezrobocie. Najbardziej podstawowym problemem dla świata, dla jednoczącej się Europy i dla Polski pozostaje sprawa ładu moralnego - podkreślał w homilii z krakowskiej Skałki ks. bp Tadeusz Rakoczy, ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej. Wczoraj ulicami Krakowa przeszła procesja ku czci św. Stanisława Biskupa i Męczennika. - Bez wartości duchowych nie można zbudować bezpiecznej przyszłości. To fundament życia każdego człowieka i społeczeństwa i dlatego Polska woła dzisiaj nade wszystko o ludzi sumienia - apelował ks. bp Rakoczy.

Procesja tradycyjnie wyruszyła od grobu św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Wawelu, by dotrzeć na miejsce jego męczeńskiej śmierci na krakowską Skałkę. Tu sprawowana była Eucharystia z udziałem licznych wiernych i biskupów polskich.
- Ład moralny jest w stanie ucywilizować i dżunglę ekonomiczną, i gry polityczne, i hochsztaplerstwo kulturalne mylące swobodę twórczą ze swawolą, a nawet degeneracją. Święty Stanisław oparł ład moralny i społeczny nie tylko na prawdzie i wolności, ale także na sprawiedliwości i miłości - podkreślał. Jak zaznaczył, Kościół nie może milczeć, widząc, jak kosztami transformacji ustrojowej obciąża się wciąż najsłabszą część społeczeństwa.
- Jakże na Skałce nie odnieść się do sprawy najważniejszej, będącej fundamentem zdrowej demokracji, jaką jest poszanowanie życia od początku do naturalnej śmierci, od poczęcia aż po śmierć - powiedział. Z ubolewaniem stwierdził, że dzisiaj żyjemy w czasach, "w których życie ludzkie bardzo potaniało". - Co godzinę na świecie w wyniku aborcji umiera około 5 tys. dzieci, a każdego dnia zabijanych jest prawie 120 tys. istnień ludzkich. Wiele istnień ludzkich ginie w początkowej fazie rozwoju w wyniku tzw. sztucznej prokreacji oraz w trakcie eksperymentów medycznych - przytoczył tragiczne statystyki. Podkreślił, iż takie praktyki podważają podstawowe normy moralne cywilizacji. - Powiedzmy to otwarcie, stanowią także pogwałcenie fundamentalnego prawa człowieka, jego prawa do życia. Otoczmy troską życie - apelował.
W procesji wzięli udział przedstawiciele wszystkich stanów, krakowskich stowarzyszeń, bractw, instytucji. Przy Ołtarzu Trzech Tysiącleci w skałecznym sanktuarium Mszy św. przewodniczył ks. abp Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski w Polsce. Uroczystości zgromadziły kardynałów, arcybiskupów, biskupów, świat nauki, władze miejskie, wojewódzkie, parlamentarzystów, wiernych z archidiecezji krakowskiej oraz pielgrzymów z różnych stron Polski. Przybył także ks. kard. Józef Glemp, Prymas Polski.
Witając zgromadzonych, ks. kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski, odniósł się do oskarżeń o współpracę ze służbami bezpieczeństwa, jakie w ostatnim czasie usłyszał ks. abp Józef Kowalczyk. - W imię elementarnej sprawiedliwości proszę tu, na Skałce, byśmy bezmyślnie, zwłaszcza w mediach, nie krzyżowali niewinnych ludzi - zwrócił się z apelem przede wszystkim do świata środków społecznego przekazu.
Małgorzata Bochenek, Kraków
"Nasz Dziennik" 2009-05-11

Autor: wa