Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Potrzeba kapłańskiego świadectwa

Treść

O szczególne czuwanie nad wiernością księży i osób konsekrowanych zobowiązaniom podjętym w dniu święceń czy rozpoczęcia życia zakonnego, aby wytrwali w swym powołaniu, zaapelował wczoraj Ojciec Święty do biskupów. W drugim dniu swojej pielgrzymki do Kamerunu Benedykt XVI spotkał się z pasterzami tamtejszego Kościoła. W przemówieniu podkreślił potrzebę jedności i współpracy między biskupami i kapłanami, wspierania rodzin, lepszej formacji dzieci i młodzieży oraz pomocy bezrobotnym i ubogim.

W programie wczorajszego dnia papieskiego pobytu w stolicy Kamerunu znalazły się trzy spotkania. Rano, po prywatnej Mszy św., w której w kaplicy nuncjatury apostolskiej uczestniczyło także wiele zaproszonych gości, Ojciec Święty udał się z kurtuazyjną wizytą do prezydenta tego kraju. Paul Biya przyjął Benedykta XVI w Pałacu Jedności. W południe Papież spotkał się z biskupami Kamerunu. Wieczorem w bazylice Maryi Królowej Apostołów w dzielnicy Mvolyé odprawił Nieszpory z udziałem biskupów, księży, zakonników i sióstr zakonnych, diakonów, działaczy ruchów kościelnych i przedstawicieli innych wyznań chrześcijańskich.
Spotkanie z biskupami odbyło się w stołecznym kościele pw. Chrystusa Króla. Tam Papieża powitał przewodniczący Episkopatu Kamerunu ks. abp Simon-Victor Tonyé Bakot, metropolita Jaunde. W skierowanym do pasterzy Kościoła kameruńskiego przemówieniu Ojciec Święty podkreślił potrzebę budzenia nadziei, która płynie z Ewangelii. Nawiązując do nakazu misyjnego, który pozostawił Kościołowi Chrystus, podkreślił, że nadal pozostaje on priorytetem, gdyż "wiele jest jeszcze osób oczekujących na orędzie nadziei, pozwalające im, 'by uczestniczyć w wolności i chwale dzieci Bożych'".
Wobec potrzeby podejmowania misji ewangelizacyjnej i odpowiadania na liczne wyzwania współczesnego świata Ojciec Święty wskazał na konieczność głębokiej komunii łączącej pasterzy kameruńskiego Kościoła. Poszczególne diecezje zachęcił do współpracy, zwłaszcza w celu lepszego rozmieszczenia kapłanów. - Nalegam, abyście szczególnie czuwali nad wiernością księży i osób konsekrowanych zobowiązaniom podjętym w chwili święceń czy rozpoczęcia życia zakonnego, aby wytrwali w swym powołaniu - mówił Benedykt XVI. Podkreślił, że autentyczność ich świadectwa wymaga, aby nie było rozdziału między tym, czego uczą, a tym, jak żyją na co dzień.
Papież wyraził zadowolenie z dużej liczby kandydatów do kapłaństwa. Wskazał na konieczność poważnego rozpoznania powołania każdego z nich oraz właściwego przygotowania osób odpowiedzialnych za ich formację. - Ojciec Święty zachęcał biskupów, aby przezwyciężali wszystkie problemy organizacyjne, które mogą powstać na jakimkolwiek poziomie pastoralnym, aby wykorzystać tę sytuację wzrostu liczby kandydatów do kapłaństwa, aby dać im mocną ludzką i religijną formację, tak aby później mogli oni w dobrze uformowanym duchu pełnić swą posługę - zwrócił uwagę na antenie Radia Maryja o. Jacek Cydzik, łącząc się telefonicznie z Jaunde.
Benedykt XVI wezwał też kameruńskich biskupów do docenienia roli laikatu i katechistów w głoszeniu Ewangelii. Zaapelował o zapewnienie im dobrej formacji ludzkiej, duchowej i doktrynalnej. Papież podkreślił też pilną konieczność troski o rodzinę. W obliczu oddziaływania nowoczesności i sekularyzacji na społeczeństwo tradycyjne konieczna jest zdecydowana obrona istotnych wartości rodziny afrykańskiej. Z uznaniem mówił o rozwijającym się duszpasterstwie rodzin, dzięki któremu upowszechnia się lepsze zrozumienie natury, godności i roli małżeństwa zakładającego związek stabilny i nierozdzielny. W związku z rozpowszechnianiem się sekt, ruchów ezoterycznych, rosnącym wpływem zabobonnych form religii, a także relatywizmu Benedykt XVI wezwał do lepszej formacji dzieci i młodzieży. Zwracając uwagę na rolę laikatu, zachęcił biskupów, aby zapewnili ludziom świeckim odpowiednią formację pozwalającą im pełnić właściwą rolę w życiu politycznym, kulturalnym, gospodarczym i społecznym.
W kontekście globalizacji przypomniał, że Kościół zwraca szczególną uwagę na los osób najbardziej bezbronnych i obronę praw ubogich. Podkreślił aktualność nauki społecznej Kościoła, która pragnie obudzić nadzieję w sercach osób zmarginalizowanych. Zaznaczył, że obowiązkiem chrześcijan - a zwłaszcza odpowiedzialnych w życiu społecznym, gospodarczym i politycznym - jest kierowanie się nauką społeczną Kościoła.
Dziś nastąpi centralne wydarzenie pierwszej afrykańskiej pielgrzymki Benedykta XVI - przekazanie Kościołowi na Czarnym Lądzie "Instrumentum laboris", dokumentu roboczego na II Zgromadzenie Specjalnego Synodu Biskupów dla Afryki, które w październiku odbędzie się w Watykanie. Dokona się to w czasie uroczystej Mszy św. na stadionie im. Amadou Ahidjo w Jaunde, w obecności tysięcy wiernych z Kamerunu i innych krajów.
Sławomir Jagodziński, KAI
"Nasz Dziennik" 2009-03-19

Autor: wa