Potrójny jubileusz
Treść
W dniu 10 stycznia br. w warszawskim Zamku Królewskim Maria i Andrzej Szypowscy świętowali potrójny jubileusz: 50-lecie autorskiej pracy, 35-lecie wydania książki "Zamek Królewski w Warszawie" i 10-lecie Fundacji Artibus. Z tej okazji odbyła się promocja nowego wydania "Trylogii Staromiejskiej" - edycji albumowej o narodowych tradycjach Warszawy.
Maria Szypowska, pisarka, i Andrzej Szypowski, artysta fotografik, mogą się poszczycić wspaniałym, pięćdziesięcioletnim dorobkiem wspólnej pracy. Są autorami ponad trzydziestu dzieł opowiadających o różnych miastach Polski oraz o Warszawie, a także założycielami liczącej 10 lat Fundacji Artibus. W swojej misji - bo to chyba najlepsze określenie ich działalności - wspomagani są przez syna, muzyka Jana Szypowskiego. To dzięki nim zostały m.in. uratowane od zagłady zabytkowe, unikatowe organy kinowe Wurlitzera.
Nie bez powodu jubileusz odbył się w salach Zamku Królewskiego - miejscu, które ma szczególne znaczenie w historii Polski. Z okazji tej uroczystości dyrektor Zamku prof. Andrzej Rottermund skierował do przybyłych gości list, w którym podkreślał, iż państwo Szypowscy znani są nie tylko ze swej długoletniej twórczości, ale także z działalności społecznej na rzecz ochrony zabytków. Ich współpraca z Zamkiem Królewskim sięga 1971 roku, kiedy to, mimo wielu trudności, wydali pierwszą po uchyleniu zakazu odbudowy książkę o Zamku.
W obchodach jubileuszowych uczestniczyli przedstawiciele wielu instytucji (m.in. ambasady USA), firm, ludzie ze świata kultury i sztuki, osoby duchowne oraz wierni czytelnicy. Podczas spotkania nie zabrakło wspomnień, a fragmenty książek jubilatów przeczytał aktor Krzysztof Kolberger. Pod adresem państwa Szypowskich goście kierowali wiele ciepłych słów. W imieniu premiera RP serdeczne gratulacje jubilatom złożyła prof. Krystyna Czuba, doradca prezesa Rady Ministrów ds. Edukacji i Wychowania. Zwracając się do Marii Szypowskiej, powiedziała: "(...) To jest taki radosny jubileusz i Pani, i całej kultury - bo te zasługi Pani dla kultury są duże i są widoczne. Największy z rodu Polaków, który dzisiaj już był tu przywoływany, Jan Paweł II powiedział, że 'kultura jest uczłowieczeniem człowieka'. I to jest chyba najpiękniejsze i najprawdziwsze (...)".
Z okazji jubileuszu ukazało się wydanie "Trylogii Staromiejskiej" w nowej formie. Umieszczona w ozdobnym etui trylogia otrzymała wygodniejszy dla czytelnika format. Te trzy, nagradzane i niezwykle cenione przez varsavianistów książki albumowe o Trakcie Starej Warszawy: "Gdy wchodzisz w progi Katedry...", "Gdy wchodzisz na Stare Miasto..." i "Gdy wchodzisz na Nowe Miasto...", zostały wzbogacone suplementem "Tablice Pamięci". W powstaniu tej edycji pomogły następujące instytucje i firmy: Miasto Stołeczne Warszawa, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Poczta Polska, Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A., Samorząd Województwa Mazowieckiego, Wydawnictwa Akcydensowe S.A. Autorzy książki i wydawcy wszystkie honoraria związane z edycjami przekazują na realizację statutowego celu Fundacji Artibus, którym jest działanie na rzecz rozwoju kultury i ochrony zabytków w Polsce.
"Trylogia Staromiejska" Szypowskich to również symboliczny dar od mieszkańców Warszawy i Mazowsza dla Ojca Świętego Benedykta XVI przed jego pierwszym przyjazdem do Polski - Ojczyzny Jana Pawła II. Dar ten został zrealizowany pod honorowym patronatem Prymasa Polski Kardynała Józefa Glempa.
W "Trylogii Staromiejskiej", jak we wszystkich książkach tych autorów, słowo mistrzowsko przeplata się z bogatym materiałem ikonograficznym. Są to jednak nie tylko pięknie wydane książki albumowe czy nieocenione przewodniki po warszawskiej Starówce. To świadectwo naszej historii i wielkiego dzieła, jakim było podniesienie z gruzów zabytkowego centrum Warszawy, zniszczonego w ponad 85 procentach przez hitlerowskiego okupanta. Książki M. i A. Szypowskich wspaniale promują naszą stolicę nie tylko w kraju, ale i za granicą. Zapoznanie się ze Starówką i jej historią umożliwia obcokrajowcom umieszczony obok tekstu polskiego tekst angielski.
Dyrektor Zakładów Graficznych Dom Słowa Polskiego, miejsca, gdzie od lat drukowane są książki państwa Szypowskich, opowiedział zebranym o niezwykłym zaangażowaniu autorów na każdym etapie powstawania tych publikacji, także tym końcowym, jakim jest drukarnia. Podkreślił, że dla tego Maria Szypowska jest osobą, która powinna otrzymać tytuł zasłużonego drukarza. To właśnie dzięki takiemu zaangażowaniu autorów ich dzieła charakteryzują się znakomitym poziomem edytorskim. Wspaniale to ujął prof. Andrzej Lam, mówiąc o "Trylogii Staromiejskiej":
"Niezwykłość tego zbioru fotografii, reprodukcji obrazów, rysunków i dokumentów, wiązanego literacko brzmiącym słowem, polega na tym, że czytelnik wędruje przez warszawskie Stare i Nowe Miasto, znajdując się w paru perspektywach czasowych równocześnie (...). Taki przewodnik, pisany miłością, erudycją i zmysłem artystycznym, ma miejsce wyjątkowe wśród lawiny innych publikacji poświęconych Starówce".
Joanna Śliwińska
"Nasz Dziennik" 2006-01-13
Autor: ab