Potęga skruchy
Treść
Alegoria jest chyba jasna: Ojciec to Bóg, dwaj synowie są alegoriami dwóch różnych odpowiedzi, które człowiek może dać Bogu. W tym fragmencie Ewangelii zdumiewa upór. Najpierw ten Boga, który nie przestaje wołać do człowieka, aby nie schodził na bezdroża…
XXVI Niedziela Zwykła
Ez 18,25–28; Flp 2,1–11; Mt 21,28–32
Alegoria jest chyba jasna: Ojciec to Bóg, dwaj synowie są alegoriami dwóch różnych odpowiedzi, które człowiek może dać Bogu. W tym fragmencie Ewangelii zdumiewa upór. Najpierw ten Boga, który nie przestaje wołać do człowieka, aby nie schodził na bezdroża, ale poszedł do Bożej winnicy; z drugiej – upór człowieka, który Bogu mówi NIE. Trudno nam pojąć i Boga, który nie zniechęca się do nas nigdy (bo ta przypowieść jest przecież o każdym z nas), i człowieka, który ciągle powraca do grzechu.
Przejrzyjmy się bliżej Bożemu Sercu, które objawia nam się w tym fragmencie Ewangelii. Bóg próbuje nas „podejść” z każdej strony, także przez napomnienie i przykład ze strony innych ludzi. On bowiem wzywa także największych grzeszników, nierządnice i celników, aby świadczyli o potędze Jego miłosierdzia. Ciągle jest czas, aby pójść za Jego głosem, ciągle możemy zawrócić z naszych błędnych dróg i udać się do Jego winnicy.
Fragment książki Słowo jest blisko ciebie. Refleksje wokół czytań liturgicznych
Szymon Hiżycki OSB (ur. w 1980 r.) studiował teologię oraz filologię klasyczną; odbył specjalistyczne studia z zakresu starożytnego monastycyzmu w kolegium św. Anzelma w Rzymie. Jest miłośnikiem literatury klasycznej i Ojców Kościoła. W klasztorze pełnił funkcję opiekuna ministrantów, duszpasterza akademickiego, bibliotekarza i rektora studiów. Do momentu wyboru na urząd opacki był także mistrzem nowicjatu tynieckiego. Wykłada w Kolegium Teologiczno-Filozoficznym oo. Dominikanów. Autor książki na temat ośmiu duchów zła Pomiędzy grzechem a myślą oraz o praktyce modlitwy nieustannej Modlitwa Jezusowa. Bardzo krótkie wprowadzenie.
Żródło: cspb.pl, 26
Autor: mj