Poszukiwania wojennych mogił
Treść
Studentom historii z kół naukowych Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie udało się odnaleźć na terenie powiatów tatrzańskiego i nowotarskiego 49 nieznanych grobów wojennych, a kolejnych ponad trzydzieści czeka na dodatkową weryfikację. Mogiły w większości pochodzą z okresu II wojny światowej.
- 49 grobów od razu udało się zakwalifikować jako wojenne. Kolejne 37 czeka na dodatkową weryfikację. Jestem przekonany, że także one zasilą listę grobów wojennych województwa małopolskiego - mówi Dawid Golik z Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie. Zaznacza, że odnalezione mogiły nie odnoszą się wyłącznie do zjawisk, które przez ostatnie sześćdziesiąt lat były przemilczane, czyli do zbrodni stalinowskich, zbrodni reżimu komunistycznego. Jak zauważa, są to przede wszystkim groby z czasów II wojny światowej. - W latach 60., 70. okręgowe komisje badające zbrodnie hitlerowskie prowadziły śledztwa odnośnie do zbrodni wojennych. Wówczas natrafiano na mogiły, nieoznaczone groby, które w tej chwili my na nowo odkrywamy. Robimy to, co do nas należy, oddajemy sprawiedliwość, honor tym osobom, które zginęły w czasie działań wojennych - podkreśla Dawid Golik.
O istnieniu mogił, tych niezamieszczonych w ankietach otrzymanych z urzędu wojewódzkiego, studenci dowiadywali się przede wszystkim z relacji: mieszkańców, proboszczów parafii, urzędników czy też ludzi zafascynowanych historią swojej miejscowości. - Z urzędu wojewódzkiego otrzymaliśmy ankiety dotyczące około stu obiektów. Należało zweryfikować dane ze stanem faktycznym. Tym musieliśmy się zająć przede wszystkim. Zatem wydaje się, że odkrycie 49 nowych obiektów oraz tych kolejnych ponad 30, które wymagają dalszej weryfikacji, to imponujący wynik - zauważa Marek Hańderek z Koła Naukowego Historyków Studentów UJ w Krakowie. W czerwcu ubiegłego roku Jerzy Miller, wojewoda małopolski, uruchomił Małopolską Internetową Bazę Grobów Wojennych (http://www.muw.pl/grobywojenne/). To właśnie przy jej uzupełnianiu pomagają studenci. Obecnie baza zawiera opisy blisko 1000 obiektów grobownictwa wojennego. W tym roku prawdopodobnie poszukiwania zostaną podjęte na terenie powiatów: nowosądeckiego i limanowskiego.
W Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie otwarta została wystawa fotograficzna dokumentująca pracę studentów. Można ją oglądać w holu urzędu (na parterze) przy ul. Basztowej 22 do 31 marca br. Ekspozycja jest czynna w godzinach pracy urzędu (w poniedziałek w godz. 9.00-17.00 i od wtorku do piątku w godz. 7.30-15.30).
Małgorzata Bochenek
"Nasz Dziennik" 2009-02-26
Autor: wa