Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Poszukiwania grobu Kopernika

Treść

W katedrze we Fromborku zostały wznowione poszukiwania grobu Mikołaja Kopernika. Prace podjęli archeolodzy z Instytutu Antropologii i Archeologii Wyższej Szkoły Humanistycznej z Pułtuska. Tegoroczne prace są kontynuacją badań rozpoczętych w 2004 roku z inicjatywy ks. bp. Jacka Jezierskiego, prepozyta archikatedry.
W ubiegłym roku prace wykopaliskowe potraktowane zostały jako rekonesans dla dalszych poszukiwań. Do tej pory przy użyciu georadaru dokonano precyzyjnego pomiaru wnętrza świątyni oraz laserowego jej skanowania. Dzięki temu ustalono mapę położenia wkopów grobowych oraz krypt pod posadzką. Jak podkreśla kierujący poszukiwaniami prof. Jan Gąssowski, zakres dalszych prac, które wciąż znajdują się na etapie wstępnym, uzależniony jest od wielkości szkód, jakie zostały poczynione podczas potopu szwedzkiego. W czasie najazdu Szwedów świątynia została sprofanowana i doszło do zbezczeszczenia zwłok pochowanych tam osób.
Urodzony w 1473 roku wybitny polski astronom przez wiele lat związany był z Fromborkiem oraz innymi miastami na Warmii i Mazurach. W 1497 roku został przyjęty do kapituły warmińskiej i za pośrednictwem pełnomocników objął kanonikat fromborski. Dziesięć lat później z nominacji kapituły fromborskiej został osobistym lekarzem biskupa. W 1510 roku przeniósł się do Fromborka i obok szeregu innych funkcji opracowywał swoją teorię ruchu ciał niebieskich. Również we Fromborku 21 maja 1543 roku zmarł.
Realne szanse na odnalezienie prochów Kopernika są zdaniem archeologów niewielkie. Do tej pory poszukiwano ich już trzykrotnie, na początku XIX wieku, w latach 1909 i 1939, a podczas II wojny światowej prawdopodobnie poszukiwali ich Niemcy. W momencie śmierci Mikołaj Kopernik był "tylko" jednym z kilkunastu kanoników fromborskich poza gronem naukowców tamtego okresu, raczej szerzej nieznanym. W jego testamencie nie znalazł się zapis o pochówku i początkowo miejsce to nie zostało zaznaczone tablicą pamiątkową, potem zaś umieszczono ją najprawdopodobniej w innym miejscu. Następnie doszły do tego tragiczne wydarzenia związane z najazdem szwedzkim.
W przekonaniu prof. Jana Gąssowskiego, obecnie po raz pierwszy szczątków Kopernika szuka się we właściwym miejscu. Prace prowadzone są w południowej nawie katedry, tuż obok czynnego do niej wejścia.
Tekst i zdjęcia Piotr Mazur

"Nasz Dziennik" 2005-08-16

Autor: ab