Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Poszkodowani odzyskają pieniądze

Treść

Emeryci i renciści prowadzący działalność gospodarczą, którym w wyniku zmiany przepisów w 1999 roku zawieszono lub zmniejszono pobierane świadczenia, będą mogli odzyskać utracone pieniądze. Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z ustawą zasadniczą niektóre zapisy wprowadzone w 1999 r. do ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Trybunał Konstytucyjny orzekł w ubiegły wtorek, że niektóre przepisy nowelizujące ustawę o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych z 8 lipca 1999 r. są niezgodne z Konstytucją, ponieważ zaczęły obowiązywać z datą wsteczną. Orzeczenie Trybunału dotyczy jedynie osób, którym zmiana przepisów pogorszyła sytuację. W wyniku ówczesnej nowelizacji ustawy wielu emerytom i rencistom, którzy jednocześnie prowadzili działalność gospodarczą, zawieszono pobieranie świadczenia.
Tamta nowelizacja miała w zasadzie na celu poprawę sytuacji osób pobierających świadczenia, a osiągających jakieś dodatkowe dochody, np. z działalności gospodarczej. Jeszcze wcześniejsze zmiany przepisów skutkowały bowiem uzależnieniem dalszego wypłacania lub zmniejszenia emerytury bądź renty od wielkości dodatkowo osiągniętego przychodu, a nie jak było wcześniej - dochodu. Przychody, zwłaszcza z prowadzonej działalności gospodarczej, są jednak zazwyczaj dużo wyższe od dochodów. W wyniku tej zmiany wielu emerytom i rencistom od 1 stycznia 1999 r. zawieszono wypłatę świadczeń, gdyż jednocześnie osiągali zbyt wysokie przychody, które jednak niekoniecznie korespondowały z wysokimi dochodami.
Sprawę tę załatwić miała właśnie nowelizacja ustawy z lipca 1999 r. Zdecydowano wtedy o ustaleniu dla prowadzących działalność gospodarczą nowej metody obliczania tego dodatkowego przychodu, od którego zależał wymiar emerytury lub renty. Za przychód przyjęto kwotę deklarowaną, ale nie niższą niż 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Z daty publikacji ustawy wynika, że powinna ona zacząć obowiązywać od 26 sierpnia 1999 r., jednakże postanowiono, że będzie obowiązywać z datą wsteczną - od początku 1999 r. To właśnie stało się przedmiotem zaskarżenia przepisów ustawy do TK przez Rzecznika Praw Obywatelskich. O ile bowiem dla niektórych emerytów i rencistów nowy sposób ustalania przychodów był korzystny, o tyle dla tych dorabiających sobie najmniej - wręcz przeciwnie. Faktycznie osiągali oni bowiem przychód mniejszy niż 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia. W wyniku orzeczenia Trybunału o zwrot utraconych pieniędzy będą mogli wystąpić wszyscy, którzy pomiędzy 1 stycznia a 26 sierpnia 1999 r. stracili wskutek nowelizacji ustawy.
Artur Kowalski

"Nasz Dziennik" 2005-03-14

Autor: ab