Poświęcili się dla Ojczyzny
Treść
W 60. rocznicę aresztowania przez władze sowieckie 16 przywódców Polskiego Państwa Podziemnego oraz likwidacji jego struktur organizacyjnych w Warszawie odsłonięto pomnik generała Stefana Roweckiego "Grota" - pierwszego dowódcy Armii Krajowej i współtwórcy Polskiego Państwa Podziemnego. Pomnik, przedstawiający generała w luźno narzuconym płaszczu i rogatywce, stanął u zbiegu Alej Ujazdowskich i ulicy Chopina. Powstał on z inicjatywy Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Odsłonięcia dokonali w sobotę Krystyna Rowecka-Trzebicka, bratanica generała Stefana Roweckiego "Grota", Stanisław Karolkiewicz, prezes Światowego Związku Żołnierzy AK, oraz Lech Kaczyński, prezydent stolicy. W uroczystości udział wzięli również Prymas Polski ks. kard. Józef Glemp, który poświęcił monument, kombatanci i mieszkańcy stolicy.
Przemawiając do zgromadzonych, Lech Kaczyński powiedział, że III Rzeczpospolita nie może zapominać o przeszłości i musi odnosić się do tego, co w niej najlepsze, a do takich właśnie postaci należy bohater narodowy generał Rowecki "Grot". - Na ten dzień czekałem z emocją, nadzieją i wzruszeniem. Odsłaniamy w Warszawie pomnik autentycznego bohatera narodowego generała Stefana Roweckiego. Przez wiele lat nazwisko Roweckiego było na indeksie. Później można było go wspominać, ale nie było mowy o jakichkolwiek pomnikach - powiedział Kaczyński. Wyjaśnił też, dlaczego dopiero teraz, a więc tyle lat po upadku komunizmu, pomnik jest odsłaniany. - W pierwszych latach naszej niepodległości postanowiono zapomnieć o naszej przeszłości rzekomo w imię przyszłości - stwierdził prezydent stolicy.
Przesłanie ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego odczytał Jerzy Woźniak, przewodniczący Rady Naczelnej Światowego Związku Żołnierzy AK. Kaczorowski zauważył, że święto jest hołdem dla wszystkich obywateli państwa polskiego, którzy prowadzili walkę przeciwko niemieckim i sowieckim najeźdźcom i w tej walce zginęli.
Zgromadzeni przeszli następnie pod pomnik Polskiego Państwa Podziemnego na apel poległych. Uczcili w ten sposób pamięć wszystkich, którzy poświęcili się dla Ojczyzny i walczyli za Polskę. Uroczystości zakończył koncert w Teatrze Wielkim pt. "Alejami z paradą mieli iść...".
Obchody upamiętniające generała Stefana Roweckiego "Grota" i aresztowanych przez władze sowieckie przywódców Polskiego Państwa Podziemnego rozpoczęły się w Warszawie już w piątek uroczystą Mszą Świętą w katedrze polowej Wojska Polskiego. Ksiądz biskup Tadeusz Płoski, ordynariusz polowy Wojska Polskiego, zaapelował o odpowiedzialność za dziś i jutro Polski i Polaków. - Pragniemy, aby potęga miłości do Ojczyzny, która charakteryzowała naszych wielkich poprzedników, wielkich i mężnych dowódców, i przywódców Polskiego Państwa Podziemnego, udzieliła się wszystkim, na których spoczywa odpowiedzialność za dzisiaj i jutro Polski i Polaków - mówił ksiądz biskup Tadeusz Płoski. Zaznaczył, że w odpowiedzialności za dziedzictwo narodowe należy przede wszystkim uwzględnić wartość historycznych doświadczeń Polaków oraz naszą, osobistą i społeczną pamięć.
Robert Popielewicz
"Nasz Dziennik" 2005-06-13
Autor: ab