Post to terapia ducha, nie ciała
Treść
Post pomaga unikać grzechu i tego wszystkiego, co do niego prowadzi, przypomniał Ojciec Święty w Orędziu na Wielki Post 2009. Tegoroczne papieskie przesłanie wielkopostne zostało wczoraj zaprezentowane w Watykanie. Benedykt XVI rozważa w nim wartość i sens praktyki postu, zwracając uwagę, że jest on duchową bronią w walce z wszelkim możliwym, nieuporządkowanym przywiązaniem do nas samych.
Z woli Ojca Świętego szczególnym zadaniem na rozpoczynający się 25 lutego Wielki Post staje się refleksja i praktyka postu. W orędziu Papież przypomina, że obok modlitwy i jałmużny post należy do bardzo bliskich biblijnej i chrześcijańskiej tradycji praktyk pokutnych, które mają nam pomóc jak najlepiej przygotować się do obchodów Świąt Wielkanocy. Jaką wartość i jaki sens ma dla nas, chrześcijan, rezygnacja z czegoś, co samo w sobie jest dobre i pozwala nam żyć? Przywołując Pismo Święte i całą chrześcijańską tradycję, Benedykt XVI zaznacza, że post pomaga unikać grzechu i tego wszystkiego, co do niego prowadzi. "Dlatego też w historii zbawienia wielokrotnie odnajdujemy zachętę, by pościć" - wskazuje Papież. "Zważywszy na to, że wszyscy jesteśmy obciążeni grzechem i jego konsekwencjami, post jest nam dany jako środek pozwalający odnowić przyjaźń z Bogiem" - podkreśla.
Ojciec Święty przypomina również słowa Pana Jezusa, że prawdziwy post to wypełnianie woli Ojca Niebieskiego, który "widzi w ukryciu i odda tobie". Zatem celem prawdziwego postu jest spożywanie "prawdziwego pokarmu", którym jest pełnienie woli Boga. "Wydaje się, że w obecnych czasach zmniejszyło się nieco znaczenie duchowe praktyki postu, a stała się ona raczej - w kulturze zdominowanej przez poszukiwanie dobrobytu materialnego - środkiem terapeutycznym wspomagającym pielęgnację własnego ciała. Poszczenie służy oczywiście dobrej kondycji fizycznej, ale dla ludzi wierzących stanowi w pierwszej kolejności 'terapię' pomagającą leczyć to wszystko, co uniemożliwia wypełnianie woli Boga" - przypomina Benedykt XVI. W czasie watykańskiej prezentacji orędzia ks. kard. Paul Josef Cordes przestrzegał przed modnym obecnie kultem ciała, na który rzesze ludzi potrafi przeznaczać ogromne sumy pieniędzy. Przewodniczący papieskiej Rady "Cor Unum" zauważył, że nowoczesne świątynie pielęgnacji ciała i jego przesadnie akcentowanie wymagania mogą przyczynić się do ograniczania wolności człowieka.
W orędziu Ojciec Święty zwraca uwagę, że skrupulatne przestrzeganie postu przyczynia się do nadania osobie - jej ciału i duszy - spójności, co pomaga jej unikać grzechu i wzrastać w zażyłości z Bogiem. "Odmawianie sobie pokarmu materialnego, który żywi ciało, umacnia wewnętrzną gotowość do słuchania Chrystusa i żywienia się Jego zbawczym słowem. Przez post i modlitwę pozwalamy, by On przychodził i by zaspokajał największy głód, jakiego doświadczamy w naszym wnętrzu: głód i pragnienie Boga" - czytamy w papieskim orędziu.
Praktyka postu ma jeszcze inny ważny skutek: pomaga nam uświadomić sobie, w jakiej sytuacji żyje wielu naszych braci. "Nasz wolny wybór, jakim jest rezygnacja z czegoś, aby pomóc innym, w konkretny sposób pokazuje, że bliźni przeżywający trudności nie jest nam obcy" - podkreśla Ojciec Święty. Zachęca zatem, żeby w okresie Wielkiego Postu wierni częściej praktykowali post, indywidualnie i wspólnotowo, oddając się ponadto słuchaniu Słowa Bożego, modlitwie i uczynkom miłosierdzia. Przypomina o częstszym przystępowaniu do sakramentu pojednania oraz aktywnym uczestniczeniu w Eucharystii, a przede wszystkim w niedzielnej Mszy Świętej.
Dokument został podpisany przez Papieża 11 grudnia 2008 roku.
SJ
"Nasz Dziennik" 2009-02-04
Autor: wa