Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Pospieszna rejestracja

Treść

Podatnicy VAT, którzy po 1 maja będą lub mają zamiar zawierać transakcje z firmami z krajów Unii Europejskiej, powinni wystąpić do swojego urzędu skarbowego z wnioskiem o wydanie unijnego numeru NIP. O rejestrację najlepiej wystąpić już teraz. Im bliżej bowiem maja, tym więcej wniosków może wpływać. W związku z czym urzędy skarbowe mogą nie zdążyć z rejestracją wszystkich na czas.
Zgodnie z nową ustawą o podatku od towarów i usług podatnicy VAT handlujący lub zamierzający handlować z firmami z innych państw Unii Europejskiej powinni zarejestrować się w urzędzie skarbowym na potrzeby handlu wewnątrzwspólnotowego. Rejestracja zapobiegnie podwójnemu opodatkowaniu. W przypadku braku unijnego NIP-u firmy musiałyby bowiem płacić VAT na terenie obu krajów zawierających transakcję. Do 1 maja zostało już niespełna dwa tygodnie, należy więc jak najszybciej zgłosić się do swojego urzędu skarbowego, by się zarejestrować. Podatnicy, którzy otrzymają potwierdzenie zarejestrowania ich jako podatników VAT-UE, będą posługiwać się od początku maja numerem NIP poprzedzonym literkami PL.
Niespodzianka czeka nowych podatników VAT lub tych, którzy wykonywali czynności opodatkowane VAT krócej niż 12 miesięcy. Jeżeli nie wpłacą oni kaucji w wysokości 250 tys. zł, to wydłużony zostanie dla nich do 180 dni termin zwrotu tego podatku na rachunek bankowy. Kaucja zwrócona zostanie dopiero po nabyciu przez przedsiębiorcę rocznego stażu jako płatnika VAT. Według Ministerstwa Finansów, o unijny NIP powinno wystąpić ok. 100 tys.
podatników.
Artur Kowalski
Nasz Dziennik 19-04-2004

Autor: DW